Yağmur Sarıgül

0

Yağmur Sarıgül rock müzik dünyasının başarılı isimlerindendir. Hakkında ise hayranları genellikle aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eğitimi, müzik kariyeri gibi bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1979 yılının Ağustos ayında dünyaya gelen Yağmur Sarıgül Antalya doğumludur. Ailenin tek çocuğudur. Henüz 3 yaşında iken ailesi ile birlikte Antalya’dan Ankara’ya taşınmıştır. Çok küçük yaşlarda, ilköğretim çağında iken müzik eğitimi almaya başlayan Sarıgül, o dönemlerden itibaren rock müziğe büyük bir ilgi duymuş, Pink Floyd gibi başarılı grupları dinlemeye başlamıştır.

Yağmur Sarıgül eğitim hayatı;

Küçük yaşlardan itibaren özel eğitimler alan başarılı müzisyen ilerleyen Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni tamamlamıştır. Ardından Klasik Gitar eğitimine Doç. Dr. Süleyman Tarman ile başlamış, ardından Güneş Apaydın ile devam etmiştir. Ayrıca popüler müzik grupları ile birlikte çalışmalar gerçekleştirmiştir. Daha sonra Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. Selçuk Bilgin’den pop gitar ve caz eğitimi almıştır. 3. lük ile kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik bölümününde de keman eğitimi almıştır.

2001 senesine kadar Manga kurulmadan önce Laterna ve 6/8 gibi gruplarda gitarist olarak sahne almıştır. 2002 senesinde ise Manga grubu ile Sing Your Song isimli yarışmaya katılmış ve 1. seçilmiştir. Yarışmada Siemens En değerli grup elemanı seçilen isim olmuştur.

2007 senesinde Cort gitar firması ile anlaşma yapmış ve Cort sanatçısı olmuş, günümüzde de kayıtlarında ve canlı performanslarında Cort Viva-7 model 7 telli elektro gitar ile Cort Turkish Edition model elektro gitar kullanmaya devam etmekte. Manga grubunun diğer üyeleri ise Ferman Akgül, Cem Bahtiyar, Özgür Can Öney ve Efe Yılmaz’dır.

Evli mi?

17 Mayıs 2012 tarihinde dansçı ve koreograf Nathalie Marrable ile dünya evine giren ünlü müzisyenin evliliği daha sonra son bulmuştur.

“maNga” Albümü’nde, açılış, kal yanımda, yalan, libido, yalan 2, mangara, kapanış, kandırma kendini, üryan geldim, alışırım gözlerimi kapamaya, en güzel şarkılarım ve yarın doğar güneş elbet yine isimli şarkıların besteleri ünlü müzisyene aittir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz