Vural Öger

Uzun yıllar yaşantısını Almanya’da sürdüren, İş adamı ve siyasetçi Vural Öger, 1942 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Berlin Teknik Üniversitesi Mühendislik bölümü mezunudur.

Üniversite eğitiminin ardından iş hayatına atılmış, Bremen, Berlin, Hamburg ve Hannover’de seyahat büroları açmış, 1970’li senelerde ise Türkiye’ye uçuşlar düzenleyerek iş hayatını sürdürmüştür. Özellikle 1990 senesinde Türkiye’ye yaklaşık 250 Bin civarında Alman turisti getirerek ciddi bir rekora imza atan Öger, 2000 senesinde, dönemin Cumhurbaşkanlığını üstlenen, Süleyman Demirel tarafından Devlet Üstün Liyakat Nişanı ile onurlandırılmıştır.

Ayrıca yine aynı sene Alman İçişleri bakanlığı yapan, Otto Schilly tarafından Alman Göç Komisyonu’na davet edilen Vural Öger, 2004 yılında Sosyal Demokrat Partisi’nden Avrupa Parlamentosu’na milletvekili olarak girmiştir.

Türktour GmbH Havayolu ve Turizm Firması’nın kurucusu ve sahibi Vural Öger subay bir babanın evladıdır. 1990 yılında Alman vatandaşlığına geçmiş ve çifte vatandaşlık hakkı elde etmiştir. Bu konu ile ilgili kağıt üzerinde bir vatandaşlığın önemli olmadığını, kendisini Türk olarak hissettiğini aktarmıştır. 6 dil bilen Vural Öger evlidir ve bu evliliğinden üç evladı vardır. 1998 senesinde kurulmuş olan Türk-Alman Vakfı bünyesinde önemli rol üstlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz