Veda Yurtsever

Veda Yurtsever Üç Kız Kardeş isimli dizi için kamera karşısına geçmiştir. Başarılı oyuncu hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Veda Yurtsever Kimdir? Aslen Nereli?

1969 yılında dünyaya gelen usta oyuncu Veda Yurtsever aslen doğma büyüme Bingöl’lüdür. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu mezunu olan Yurtsever, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda birçok oyunda sahne almıştır. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yönetmen yardımcılığı yapmış, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvar Tiyatro bölümünde eğitmen olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Özellikle Kanal D ekranlarında yayınlanan Fatmagül’ün Suçu Ne ? adlı dizide İpek karakteri ile rol almış ve ekran severler onu tanımıştır. 2015 yılında Atv kanalında yayınlanan Kırgın Çiçekler adlı dizide Nazan karakterini canlandırmıştır.

Çocukluk ve gençlik yılları, Bingöl, İstanbul ve Diyarbakır arasında geçmiştir. Çocukluk yıllarından itibaren, tiyatro ve oyunculuğa büyük bir ilgi duyan başarılı oyuncu, o yıllarda ailesinden aldığı harçlıklar ile Diyarbakır’da Devlet Tiyatrosuna giderek pek çok oyunu canlı izlemiştir. O dönemlerde oyuncu olmaya karar vermiş, özellikle Ortaokul ve Lise döneminde çalışmalarda bulunsada, Üniversite döneminde oyuncu olma tamamen karar vermiştir.

İlerleyen süreçte ise bir çok başarılı projenin altına imzasını atmıştır.

Veda Yurtsever Oynadığı Diziler:

Üç Kız Kardeş (Rüçhan)
Alev Alev (Hanım)
Babil (Kudret)
Zengin ve Yoksul (Sema)
Kırgın Çiçekler (Nazan)
Beyaz Karanfil (Mine)
Fatmagül’ün Suçu Ne? (Ender)
İki Aile (Handan)

Oynadığı Sinema Filmleri:

Htr2b Dönüşüm (Özge)
Issız Adam
Esrarlı Gözler (Zeycan)

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

Üç Kız Kardeş / Maşa 2013
Küçük / Kadın 2013
Kürklü Merkür / Düşes 2007
İkinci Bölüm / Oyuncu
Yanık / Oyuncu
Vur / Yağmala / Yeniden / Korku ve Sefalet

“Yılın Kadın Sanatçısı” (İkinci Bölüm / Rotary Tiyatro Ödülleri 2016) sahibi olmuştur.

1998 yılında usta oyuncu Mahir İpek ile evlenmiş, ancak evliliği 2018 yılında son bulmuştur. Resmi instagram hesabını @vedayurtsever kullanıcı ismi ile kullanmakta, günümüz itibariyle 399bin civarında takipçisi bulunmaktadır.

1 Yorum

  1. Veda yurtsever şu an en Sevdiğim ünlü bende bingöllüyüm ve bende oyuncu olmak istiyorum onun bu başarısı beni çok etkiledi aynı şeyleri bende yaşadım ama annem arkamda inşallah veda yurtsever gibi ünlü ve başarılı bit oyuncu olurum sevgilerle veda yurtsever

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz