KimNereli.net

Üstün Dökmen

Üstün Dökmen Kimdir?

Üstün Dökmen
Gerçek adı: Üstün Dökmen
Doğum Tarihi: 1954 (65 yaşında)
Eğitim Durumu: Profesör
Medeni Hali: Evli (Zehra Yaşın Dökmen ile)
Meslek: Akademisyen Psikolog Yazar
Mezuniyet: Hacettepe Üniversitesi
Doğum yeri: İstanbul

Üstün Dökmen Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Üstün Dökmen aslen nereli? kaç yaşında? kimdir? Eserleri, kitapları, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1954 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Üstün Dökmen İlkokul ve Ortaokul’u Erzurum’da okumuş, Ankara Cumhuriyet Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Baba tarafından aslen Erzurum‘ludur. Doğduğunda iki dedesinin ismi verilerek Hasan Vasfi denilmiştir. Ancak henüz 6 aylık iken ciddi bir hastalık geçirmiştir. Bu nedenle komşuları iki ölmüş büyüğünün çocuğa ağır geldiğini bu nedenle hastalandığını belirtmişlerdir. Daha sonra anne ve babası ismini Üstün olarak değiştirmişlerdir. Üstün ise dünyaya gelmesine yardımcı olan Doç.Dr. Ziya Üstün’ün soyismi idi.

Prof. Dr. Zehra Yaşın Dökmen ile evlidir. Bu evliliğinden Selcan ve Tuğcan isimlerinde iki evladı vardır.

Mezun olduktan sonra aynı okulda Yüksek Lisans yapan Üstün Dökmen Ankara Üniversitesi’nde 1986 yılında Doktor, 1988 yılında Doçent ve 1995 senesinde Profesör olmuştur.


Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Halen buradaki görevine devam etmektedir. Prof. Dr. Üstün Dökmen’in bilimsel kitaplarının yanı sıra makaleleri, şiir kitapları ve tiyatro eserleride vardır.

Sekiz sene TRT ekranlarında Küçük Şeyler adlı programı yapmıştır. Ayrıca TRT Radyo 3’te opera sanatçısı Murat Akar ile beraber gençlere operayı sevdirmek için Biz Kim Opera Kim isimli programı hazırlamıştır. Küçük Şeyler adlı eseri ile Türkiye Yazarlar Birliğinden 2008 yılında Deneme Dalında ödül almıştır.

Günümüzde hafta içi her gün, aile yaşamından, sosyal hayata, kişisel gelişimden, psikolojiye, insana dair A’dan Z’ye çarpıcı konu ve anlatımı 360 Tv ekranlarında program sunmaktadır.

Üstün Dökmen yazmış olduğu, altına imzasını attığı kitapları, eserleri;

İnsanın Korunakları, Sağdıç & Cümlemiz Bir Cümleyiz, Menderes & Irmağın Gölgesi, Mektup, Kuzular Vadisi, Miyase’nin Kuzuları, Ladesçi, Ankara Destanı, Varolmak, Gelişmek, Uzlaşmak & Evrenle Uyumlaşma Sürecinde, Butterflies and People, Yorgun Heykel, Çocuk ve Gençlik Oyunları & Tangramım Nerede? Pepe mi, Sobe mi? Duru’nun Yıldızları, Küçük Şeyler, Duru ile Doruk Piknikte, Sosyometri ve Psikodrama, Çocuklara ve Büyüklere Masallar, Kelebekler ve İnsanlar.

Depremzadeler Mahallesi – Pusulamı Ayarlarmısın?, Mevsimler, Otoyolda Piknik, Komşu Köyün Delisi Nokta Nokta Hanım’ın Hayatı, Selam, oyunlar, İletişim Çatışmaları ve Empati, Communication Conflicts and Emphathy, Bir Yumurtanın Tarihçesi ve Bir Yumurta Pişime Tarifi, Varolmak Gelişmek Uzlaşmak.

Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Üstün Dökmen
Gerçek adı: Üstün Dökmen
Doğum Tarihi: 1954 (65 yaşında)
Eğitim Durumu: Profesör
Medeni Hali: Evli (Zehra Yaşın Dökmen ile)
Meslek: Akademisyen Psikolog Yazar
Mezuniyet: Hacettepe Üniversitesi
Doğum yeri: İstanbul
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

371.031 kez okundu

2.

Tarık Akan

289.221 kez okundu

3.

Yusuf Aktaş

243.199 kez okundu

4.

Mustafa Miraç Kaya

224.037 kez okundu

5.

Tarkan

216.920 kez okundu

6.

Volkan Demirel

216.273 kez okundu

7.

Emre Mor

190.887 kez okundu

8.

Ersay Üner

186.370 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

174.956 kez okundu

10.

İrem Derici

170.444 kez okundu