Umut Oran

Umut Oran Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Milletvekili. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Umut Oran Kimdir?

Umut Oran siyasetçi, iş insanı, CHP 24. Dönem Milletvekili. Ortaokul ve lise eğitimini Saint-Benoit Lisesi’nde, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi, İngilizce İktisat Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Umut Oran Nereli?

Umut Oran aslen baba tarafından Manisa’lıdır. Annesi Ülker Oran, babası ise Mehmet Oran’dır. Anne ve babası doktor olan Oran’ın babası, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dahiliye Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmıştır. 2023 yılında resmi instagram hesabından traktör sürdüğü bir resme ise şu notu düşmüştür. “Kısmette Bolu Karacaağaç köyünde (bizim köyümüz) traktör sürmekte varmış.”

Üniversite eğitiminin ardından, Koç Holding’in Tekstil Şirketi Bozkurt Mensucat’ta “asgari ücretle” çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Öztek Tekstil’de çalışmaya devam etmiş, 1992 senesinde ise kendi şirketi Domino Tekstil Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş’yi kurmuştur. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Domino Tekstil’in fabrikası, Oran’ın 1996 yılından itibaren misyon edindiği “Anadolu’da istihdam yaratma” çalışmalarının bir örneği olmuştur.

CHP’de görev aldığı 2010 yılından itibaren, şirketinin yönetimini, tüm yetki ve sorumluluklarını şirket çalışanlarından oluşan profesyonel bir yönetim kuruluna devretmiştir.

Umut Oran Kaç Yaşında?

Umut Oran 61 yaşındadır. Doğum tarihi 16 Ekim 1962, burcu ise terazi.
Umut Oran1 jpg
TÜrkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı

1993 senesinde, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’ne (TGSD) üye olmuştur. 28 Şubat 2002 tarihinde (TGSD) TÜrkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir.

2005 yılının Mart ayında “Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı” görevine seçilmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde yer alan, Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi’nin 17 Temmuz 2006 tarihinde yapılan toplantısı sonucunda Meclis Başkanlığı görevine atanmıştır.

Umut Oran Siyaset Hayatı:

Umut Oran CHP 26-27 Nisan 2008 tarihinde yapılan 32. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Deniz Baykal’a karşı “Genel Başkan Adayı” olmuştur. Kurultay sonrasında da ilkeleri uğrunda aktif olarak çalışmalarını sürdürmüş, Cumhuriyet Halk Partisi İl/İlçe örgütleri ile birlikte aralıksız olarak siyasi çalışmalarını sürdürmüştür.

– 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan CHP’nin 33.Kurultay’ından sonra, Ekonomik ve Mali Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı.

– 3 Kasım 2010’da – İş ve Çalışma Hayatı İle Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı.

– 18-19 Aralık 2010 tarihlerinde yapılan CHP’nin 15.Olağanüstü Kurultay’ı sonucunda İşveren Sendikaları Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı.

– 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde, İstanbul 3. Bölge Milletvekili görevlerine seçilmiştir.

– 17-18 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olduğu CHP 34.Olağan Kurultayında delegeden en yüksek 3. oyu (786 oy) alarak Parti Meclisi Üyeliğine seçilmiştir.

Akabinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 30 Temmuz 2012 tarihi itibariyle CHP’nin İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilmiştir. Bu görevini 8 Mayıs 2014 tarihine kadar yürütmüştür.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüştür. CHP’nin Avrupa Parlamentosu’nda sözcülüğünü yapmıştır.

İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Eski bir kaleci ve halen Galatasaray Spor Kulübü “veteran takımı” oyuncusudur. Eşi Tuna Kekeoğlu Oran’dır. Resmi twitter hesabı @UmutOranCHP, resmi instagram hesabı ise @UmutOranTR ‘dir.
Umut Oran3 jpg

1 Yorum

  1. mesele gerçekten ülke meselesi ve CHP, nin iktidara yürümesiyse genç dinamik kendini yetiştirmiş ülke sorunlarını iyi bile laf değil çözüm üreten gençkişilere ihtiyaç var bu kurultay da yenilenme zamanı cebi doldurma çıkar koruma zamanı değil yoksa yine nal toplarız suçlu ararız

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz