Ülkü Sarpkan

70’li yılların Beyaz Kelebekler grubunun solisti olarak sahne alan ünlü isim Ülkü Sarpkan kariyerini Bursa’lı iş adamı Ali Sarpkan için terk etmiş ve İstanbul’dan Bursa’ya gelin olarak gitmiştir. Televizyon ekranlarında yayınlanan İstanbullu Gelin dizisi Ülkü Sarpkan’ın hayatını senaryo olarak ekranlarda yansıtmıştır.
lkü Sarpkan ali sarkan istanbullu gelin
Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu ardından Akşemsettin Ortaokulu’nu tamamlamış ve Fatih Kız Lisesinde başladığı eğitimini müzik nedeni ile yarıda bırakmıştır.

Daha sonra Rumeli Türkleri Musiki Derneği’nde Feridun Darvaz ve Rüştü Eriç’ten dersler alan Ülkü Üst Sarpkan 1968 yılında katıldığı magazin dergisi tarafından düzenlenen ses yarışmasında tam 800 aday arasından 1. olmayı başarmıştır. Başarısının ardından Beyaz Kelebekler Grubu’ndan kendisi ile çalışma teklifi almış bu grup ile birlikte tüm Türkiye’ye sesini duyurmayı başarmıştır. Ülke’nin bir çok İl ve İlçesinde konserler vermiştir.

1970 yılında Adapazarı Eşme karayolunda bir trafik kazası sonucu grupta yer alan Rıfat ve Akan Eke ile Behzat Kutlubağ yaşamını yitirmiştir. Bu büyük acının ardından gruba dahil olan yeni üç arkadaşı ile Anadolu turne ve konserlerine devam etmiştir. Türk Sanat Musikisi okumak istediği için daha sonra gruptan ayrılmıştır.

1975 yılında ise Bursalı Ali Sarpkan ile evlenerek Bursa’ya yerleşmiş ve evliliği için kariyerinden vazgeçmiştir. Bursa’da giysi ve aksesuar üretimi ile ilgilenmeye başlamış başarı iş hayatı ile birlikte 1980 yılında bayanlara yönelik moda evi, terzi atölyesi açmıştır.

2000 yılından beri Ali Sarpkan ile ayrı yaşadığını ancak resmi bir boşanmanın olmadığını belirten Ülkü Üst Sarpkan’ın bu evliliğinden bir kızı, birde oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz