Uğurtan Sayıner

0

Bir çok Tiyatro topluluğunda yer alan ve çalışan Uğurtan Sayıner ekran severler tarafından özellikle Bizimkiler dizisinde canlandırmış olduğu Sarhoş Cemil karakteri ile tanınmıştır.

Dizide Sevim Koşş ve Benim Adım Cemil replikleri ile hafızalara kazınmayı başaran usta tiyatrocu ve oyuncu Uğurtan Sayıner, babasının subay olarak görev yaptığı dönemde Samsun’da doğmuştur. Kısa süre sonra İstanbul’a taşınmışlardır. İstanbul Beyazıd Koca Ragıp Paşa İlkokulu ardından Pertevniyal Ortaokul ve Lisesini tamamlamıştır. 1969 yılında ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olmuştur.

Üniversite döneminde tiyatro ile tanışan Uğurtan Sayıner okulda Bizimkiler dizisinde rol alan Katil karakterini canlandıran Aykut Oray ile tanışmıştır. Daha sonra birlikte Türkiye Milli Talebe Federasyonu Gençlik Tiyatrosunda amatör olarak sahne almıştır.

1999 yılında İzmit’te yaşarken büyük depreme yakalanmış oturduğu ev hasar görmüştür. Evine giremediği için bir süre İzmit İstiklal İlköğretim Okulunun bahçesine kurulmuş olan Kızılay çadırında yaşamıştır.

Bir ara cafe, bar gibi işletmeler ile uğraşan, İzmit depremi mağdurları arasında yer alan Uğurtan Sayıner Sevim Hanım ile evli idi, ancak boşanmıştır. Bu evliliğinden Tansu ve Hande isimlerinde iki evladı vardır. 12 Kasım 2015 yılında İzmir, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde AMATEM’de alkol bağımlılığı nedeni ile tedavi görmüştür.

Uzun yıllardır yaşantısını İzmir’de sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz