Ufuk Uras

Ufuk Uras 1959 doğumludur. İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelen Ufuk Uras Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olmuş ve ve aynı üniversitede Yüksek Lisans ile Doktora çalışmalarını gerçekleştirmiştir. İstanbul Üniversitesi’nde Doçent Doktor olarak çalışma hayatına atılmıştır.

2007 yılı Genel Seçimlerinde İstanbul 1. Bölgeden bağımsız milletvekili olarak TBMM’ne giren Uras aynı sene Özgürlük Dayanışma Partisi bünyesine dahil olmuş bir yıl sonra Partinin genel başkanlığına getirilmiştir. 2009 yılında ise kongre sonucunda görevini Hayri Kozanoğluna devreden Ufuk Uras partiden istifa ederek Eşitlik ve Demokrasi Partisinin kuruluşunda yer almıştır.

Bugüne kadar ÖDP Söyleşileri, Kurtuluş Savaşı’nda Sol, İdeolojilerin Sonu mu?, Başka Bir Siyaset Mümkün, Sezgiciliğin Sonu mu?, Siyaset Yazılara, Alternatif Siyaset Arayışları isimli eserleri yazmıştır.

Dedesi Üsküdar’da bulunan Nasuhi Tekkesinde İmam, babası ise emekli askerdir. Kadıköy maarifte yatılı okuduğu dönemde babasının Çorlu’da asker olduğunu belirten Ufuk Uras’ın anne ve babası hac görevlerini yerine getirmişlerdir.

Babasının kendisini İlahiyat eğitimi alması için yönlendirdiğini ancak Lise döneminde edebiyat üzerinden solculaşma döneminin başladığını anlatmıştır. Günümüzde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi bünyesinde siyasi hayatını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz