Turgut Öker

Turgut Öker Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca kariyeri, eğitimi, çalışmaları, biyografi ve hayatı.

Turgut Öker Kimdir?

Turgut Öker siyasetçi, 25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili, HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü. AABK – Avrupa Alevi Birlikleri Konfedarasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı. Sosyal danışman ve siyasetçi Öker, Almanya Lüneburg Yüksekokulu’nda eğitim görmüştür.

Turgut Öker Nereli?

Turgut Öker Sivas’lıdır. Aslen baba tarafından Sivas İli Yıldızeli İlçesi İslim Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

Turgut Öker Kaç Yaşında?

Turgut Öker 63 yaşındadır, doğum tarihi 1960, doğum yeri Sivas Yıldızeli.

Kısaca Çalışmaları, Hayatı:

1960 Sivas doğumlu olan Öker, Almanya Lüneburg Yüksekokulu’nda eğitim gördükten sonra, Lüneburg Fachhochschule’de sosyal danışmanlık eğitimi almıştır. Ardından Almanya Hamburg’da sosyal danışman olarak çalışmaya başlamıştır.

Almanya Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanlığı, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreterliği ve AABF Genel Başkanlığı ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanlığı gibi görevler üstlenmiştir.

Siyaset Hayatı:

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Selahattin Demirtaş‘ın kurucusu olduğu Halkların Demokratik Partisi İstanbul milletvekili olarak seçilmiştir. 2023 seçimlerinde ise Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı olduğu açıklanmıştır.

Resmi twitter hesabı @OkerTurgut resmi instagram hesabı ise @turgutoker ‘dir.
Turgut oker2

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz