Turgay Tanülkü

1953 doğumlu usta oyuncu Turgay Tanülkü 1976 senesinde Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun olmuştur.

Hayatı tam bir sinema filmine konu olabilecek kadar hüzünlü olan Turgay Tanülkü 18 yaşında iken cezaevine girmiştir. Bu dönemde gardiyanın eşliğinde konservatuvara gidebilmiş ve mezun olabilmiştir. Tam 8 yıl yattıktan sonra suçsuz olduğu anlaşılmış ve serbest kalmıştır.

Tiyatro ile cezaevinde iken diğer mahkumları güldürebilmek için tanışmış ve cezaevinde fıkralar anlatmış, tiyatro oyunları sergilemiştir. Bu dönemde sıkça işkenceyede maruz kalmış, cezaevinden çıktıktan sonra bir gün mutlaka tekrar cezaevine döneceğini belirtmişkin, Ve o günden sonra sık sık cezaevi mahkumlarını ziyaret ederek tiyatro oyunları ile kader mahkumlarının bir nebze olsa yüzünü güldürmeyi kendisine şark koşmuştur.

Ailesinin kendisini Almanya’da sandığını bu nedenle uzun yıllar tek bir ziyaretçisinin bile olmadığını belirten usta oyuncu mahkumiyet hayatından sonra çocuklarını okutabilecek gücü olmayan mahkumların çocuklarını okutmuş, yiyeceklerini almış ve kiralarını ödemiştir. Ancak Tiyatro dışında yine kazanç kapısının olması gerektiği anda dizi ve sinema dünyası ile tanışmıştır.

Geçmişten günümüze bir çok dizide rol alan Tanülkü en son Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Şahin Ağa karakteri ile ekran severlerin büyük beğenisini kazanmıştır. Günümüz itibariyle aktif olarak Devlet Tiyatroları sanatçı kadrosunda yer alan Turgay Tanülkü aslen Uşak’lıdır ve Uşak’ta dünyaya gelmiştir. Yengeç burcudur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz