Tufan Erginbilgiç

Tufan Erginbilgiç Rolls Royce’un Ceo’su olmuştur. Hakkında ise kısa süre içinde bir çok sorunun cevabı merak edilmiştir. Kısaca kariyeri, iş hayatı ve biyografi bilgileri.

Tufan Erginbilgiç Kimdir?

Tufan Erginbilgiç İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü (1982) mezunudur. Ardından, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki MBA programını (1986) ve Ohio State Üniversitesi’ndeki Ekonomi üzerine yüksek lisans eğitimini (1989) tamamlamıştır.

BP Avrupa Perakende Operasyonları Başkanlığı görevinden sonra kârını 4 katına çıkarmış, sektör liderliğine taşıdığı Madeni Yağlar Bölümü Dünya Başkanlığı dahil olmak üzere BP’nin farklı iş kollarında yöneticilik pozisyonlarında çalışmalar gerçekleştirmiştir.

2009 senesinde, Global Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Tufan Erginbilgiç 2014 ve 2020 yılları arasında global yakıtlar, madeni yağlar ve petrokimyasallar alanlarını içeren BP Downstream işinin Genel Müdürü (CEO) olarak görev yapmıştır.
Tufan Erginbilgiç
2011 ve 2018 yılları arasında icracı olmayan üye olarak GKN plc Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2020 senesinde, Global Infrastructure Partners’a (GIP) ortak olarak katılan Erginbilgiç, enerji sektörü ve global operasyonlara odaklı çalışmalarını Londra merkezli olarak sürdürmektedir.

FTSE 100 üyesi olan DCC plc ve New York Borsa’sında kote CNH Industrial şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

2017 yılının Mayıs ayından bu yana, Surrey Üniversitesi Stratejik Danışma Kurulunda bulunan Erginbilgiç, 31 Mart 2021 tarihinden itibaren Tüpraş, Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2018 yılında Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz Sportif A.Ş’nin başına Erginbilgiç’in getirilebileceğini söylediği dönemde de ismi bir çok kişi tarafından merak konusu olmuştur.

Tufan Erginbilgiç Aslen Nereli?

Tufan Erginbilgiç aslen Kilis’lidir. Ayrıca medya dünyasının yakından tanıdığı gazeteci, yazar Hıncal Uluç ile akraba’dır. Hıncal Uluç’un dayısının oğlu olduğu bir çok kaynakta belirtilmektedir.

2022 yılında ise Rolls Royce’ta CEO olarak görev yapmaya başlayacağı açıklanmıştır. Görevini 2023 yılının Ocak ayından itibaren yapacağı belirtilmektedir. Görevi istifa edeceğini açıklayan Warren East’in yerine devralmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz