Tom Cruise

Tom Cruise sinema dünyasının en iyi aktörleri arasında gösterilmektedir. Hem yakışıklılığı, hem oyunculuğu, hemde karizması ile uzun yıllardır beyaz perdede oyunculuk kariyerini sürdürmektedir. Hakkında merak edilen kaç yaşında? nereli? evli mi? boyu, kilosu kaç? gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografisi.

1962 yılının Temmuz ayında Amerika New York Syracuse’de dünyaya gelmiştir. Burcu yengeç, boyu 1.70 cm, kilosu ise 73’dür. Mary isminde öğretmen anne ve Thomas isminde Elektrik Mühendisi bir babanın evladıdır. 2007 senesine kadar dünyanın en fazla kazan oyuncusu ve yapımcısına en fazla para kazandıran oyuncu olarak tarihteki yerini almıştır. Aslen kökeni İskoçya ya uzanmaktadır.


Eğitim hayatının ardından bir çok meslekte çalışmış ancak oyuncu olmaya karar vermiştir. Lise eğitimi sırasında oyunculuk ile tanışan Tom Cruise bir süre okul arkadaşları ile birlikte yaptıkları tiyatro oyunlarına bilet satmış ve para kazanmaya başlamıştır. 1979 senesinde Sonsuz Aşk isimli sinema filmi ile sinema dünyasına adım atan Tom Cruise sonrasında ise Taps isimli filmde rol almış ve artık dünyanın en önemli oyuncularından biri olmanın sinyallerini o dönemde vermiştir. 1983 yılında Riskli İş isimli film ile Altın Küre Ödüllerine aday olmuş sonrasında bir çok Oscar’lık sinema filminde rol almıştır.

Evlilik hayatı;

Bugüne kadar üç evlilik gerçekleştiren ünlü aktör ilk evliliğini 1987 ve 1990 yılları arasında Mimi Rogers ile, ikinci evliliğini 1990 ve 2001 yılları arasında ünlü oyuncu Nicole Kidman ile, üçüncü ve son evliliğini ise 2006 ve 2012 yılları arasında Katie Holmes ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliklerinden Isabella Jane Cruise evlatlık olmak üzere Suri Cruise ve Connor Cruise isimlerinde üç çocuğu vardır.

Tom Cruise Rol aldığı en önemli sinema filmleri:

Elizabethtown, Limit Yok, Top Gun 2, Mission Impossible 6, Taps, Doğru Hammle, Efsane, Şirket, Barry Seal Kaçakçı, Görevimiz Tehlike 2, Paranın Rengi, Uzak Ufuklar, Yıldırım Günleri, Dışlanmışlar, Kokteyl, Rock of Ages, Görevimiz Tehlike 3, Vampirle Görüşme, Operasyon Valkyrie, Tropik Fırtına, Doğum Günü Dört Temmuz, Manolya, Son Samuray, Görevimiz Tehlike 4, Dünyalar Savaşı, Tetikçinin Gecesi, Jack Reacher, Gece ve Gündür, Görevimiz Tehlike 5, Birkaç İyi Adam, Yağmur Adam, Oblivion, Azınlık Raporu, Riskli İş, Yeni Bir Başlangıç, Yarının Sınırında, Top Gun, Mumya’dır.

2006 yılında Forbes dergisi tarafından 1 senede 67 milyon dolar kazancı ile dünyanın en güçlü ünlüsü seçilen isim olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz