Tolgar Mireli

Tolgar Mireli hakkında merak edilen aşçılık kariyeri. Kaç yaşında? aslen nereli? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1985 yılının Temmuz ayında Ankara‘da dünyaya gelmiş, Yengeç burcudur. Çocukluk yıllarından itibaren büyük bir hevesle yemek yapmaya başlamış ve damak zevkine meraklı bir şekilde yetişmiştir. Çok küçük yaşlarda iken bile yemek tarifleri dikkatini çekmiştir.

Bir hayli sorunlu bir şekilde ilköğretim ve ortaokul dönemini atlatan Tolgar Mireli, 2 sene Bilkent Üniversitesi Siyaset Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde hazırlık okumuştur. Ancak bu mesleği yapmak istememiş ve Almanya’ya gitmeye karar vermiştir. Çift vatandaşlığa sahip olması da böyle bir karar almasına sebep olmuştur.

Uzun yıllar yaşantısını yurt dışında sürdüren Tolgar Mireli, 3 yılı eğitimi gerisi de dünyanın çeşitli ülkelerinde Michelin yıldızlı restaurantlarda çalışarak yaşantısını sürdürmüştür.

Yurt dışında gördüğü eğitimin kendisine bir hayli faydalı olduğunu ve ayrıca yine yurtdışında yalnız yaşamanın kendisine özgüven, azim ve mükemmeliyetçilik kattığını dile getirmiştir.

Michelin yıldızlı Johanna Maier, Gary Danko ve Johann Lafer gibi şefler ile birlikte çalışmış daha sonra tekrar Türkiye’ye dönüş yapmıştır.

Tolgar Mireli kısaca kariyeri;

Ailesinin hiç bir zaman aşçılık eğitimi almasına sıcak bakmadığını ama en sonunda ailesini ikna ederek Almanya’ya giderek Turizm İşletmeciliği ve Gastronomi eğitimi aldığını belirtmiştir. Daha sonra ailesi sebepler nedeni ile Türkiye’ye dönmesi gerekti. Ankara, AH-LA’da (American Hotel and Lodging Assocation Education Istitute – Amerikan Oteller ve Konaklama Birliği Eğitim Enstitüsü) Turizm Otelcilik’e devam etti. O süreç içerisinde Trilye, Ankara Hilton Otel ve Ankara Sheraton Otel’de staj yapmıştır.

İstanbul’da MSA’ya (Mutfak Sanatları Akademisi) kayıt oldu. Profesyonel Aşçılık eğitimi aldı. MSA’dan mezun olduktan sonra dünyadaki tek Michelin Yıldızlı Türk şefi Ali Güngörmüş’ün yanında Hamburg’da Le Canard adlı restoranında 6 ay kadar staj ve eğitim fırsatı yakalamıştır.

Kariyeri boyunca pek çok farklı ülkede restaurant’larda çalıştı. Okul hayatının ardından ilk olarak Almanya, Hamburg’da Ali Güngörmüş’ün tek Michelin’li restoranında işe başlamıştır. Daha sonra Dubai Burj Al Arab’da Al Muntaha’da 2 Michelinli Alexander Panek’le çalıştır. Dünyanın en iyi kadın şeflerinden olan Johanna Maier’e ulaşarak onun restaurantında çalışmaya başlamıştır. 3 sene Londra’da Michelinli Le Gavroche ve San Francisco’da Gary Danko’da, sonra Avrupa’nın en meşhur Televizyon aşçılarından Johann Lafer’in 1000 yıllık bir şatoda bulunan Le Val d’Or isimli restoranında çalışmıştır.

İlk iş deneyimi;

2 seneye yakın dünyanın en lüks oteli olan, Dubai’de bulunan 7 yıldızlı Burj Al Arab’da Al Muntaha adlı restoranda 2 Michelin Yıldızlı Alman Chef Björn Alexander Panek’le çalışmıştır. Haftalık izin günlerinde şarap eğitimi almıştır.

Hayalinin Michelin’li restaurant kalitesinde sunum, servis ve ambiyans sağlayan bir restoran açmak olduğunu, en büyük hayali ise Türkiye’de Michelin sahibi olmaktır.

Günümüzde Bein Connect’te TAdı Başka isimli programı hazırlayıp sunmaktadır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz