Tolga Han

Tolga Han ülkemizde dans denildiğinde ilk akla gelen isimler arasında yer almaktadır. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1947 yılında dünyaya gelen Tolga Han aslen Adana Ceyhan doğumludur. Gerçek ismi Mustafa Çinkitaş’tır. 2007 senesinde Dans Sporları Federasyonu Başkanı olmuş ardından mahkeme kararı ile sahne de kullandığı Tolga Han ismini gerçek adı olarak kayıtlara geçirmiştir. Ceyhan Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite için İstanbul’a gitmiştir. İstanbul’da hem dans edip, hem para kazanıp, hem de okumayı aklına koymuş, Türkiye’ye ise dansı sevdirmeye karar vererek hareket etmiştir. Lise döneminde jimnastik ekibinin kaptanlığını yapmış o yıllarda akrobatik hareketleri ile dans figürlerini birleştirmiş ve dans becerilerini geliştirmiştir.

İstanbul’a yerleştikten sonra Beyoğlunda bir dans stüdyosunda dans hocalığı yapmaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Eğittiği öğrencilerine her zaman dansın sosyal amaçlı sportif bir sanat olduğunu aktarmaya çalışmıştır.

Tolga Han dansçılık kariyeri;

O dönemde medyanında dikkatini çekmiştir. Dans ile ilgili bir çok röportaj vermiş ve tanınmaya başlamıştır. 1971 senesinde kendi stüdyosunu kurmuş ve iki sene sonra İsveç’e giderek 6 ay kadar Stockholm’de dans okullarının ve dans sanatının içinde yer almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra kaldığı yerden devam etmeye çalışsa da ekonomik koşulların zorluğu ile karşılaşmıştır.

Bir süre sonra dönemin en ünlü sanatçılarından olan Füsun Önal’ın isteği ile 3 kişilik dans grubu ile gösteri turlarına katılmıştır. 1975 senesinde bir arkadaşının önerisi ile Fransa, Paris’te bir dans okulu açmış ve 1 sene kadar orada kalmıştır. 1976’da Seyyal Taner’e dans grubu kurmuştur. 29 Kasım 1978 tarihinde HEY Dergisi tarafından düzenlenmiş olan Türkiye Disko Dans Yarışmasını 200 kişi arasından kazanmış ve Türkiye Dans Şampiyonu olmuştur. Aynı sene Londra’da yapılan 58 ülkenin katıldığı Dünya Disko Dans Yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. Halk tarafından ilk Milli Dansçı ünvanı verilen isim olmuştur. Televizyon ekranlarına ilk olarak Halit Kıvanç’ın bir programı ile çıkmıştır. 1978 tarihinde İtalya, Floransa’da bir çok ülkenin Dans otoriteleri toplanmış ve İDO ismini verdikleri Uluslararası Dans Organizasyonunun Kurucuları arasında yer almıştır.


Özellikle 1980 yılı yılbaşı programının yapımcısı Uğur Dündar sayesinde katıldığı gecede Tolga Han ve Dans Grubu geceye damgasını vurmuştur. 1982’de Dünya Dans Şov yarışmasında ekip olarak 5., bireysel dalda Dünya 3.sü olmuştur. 1983’te Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa Şampiyonu olmuş, 1984’te Dünya şampiyonasında şov dalında Dünya 2.si olmuştur.

1985 senesinde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalanında katkıları ile İstanbul’da Dünya Dans yarışması düzenlenmiştir. 14 ülkeden 120 dansçı katılmıştır. 1990’da Kabare Mabare isimli şov ile Ankara, İstanbul ve bir çok şehirde kendi danslı müzikalini sergilemiştir.

1991 yılında tam 70 gün süren Tolga Han Şov Anadolu Turnesini yapmış, 1992’den itibaren tüm sahne çalışmaları ile beraber özel televizyon kanallarında programlar hazırlamıştır. Bir süre İstanbul’dan ayrılmış ve Antalya’da turizm sektöründe çalışmalar gerçekleştirmiştir. Daha sonra tekrar İstanbul’a dönmüş ve Kanal 6 ekranlarında Tolga Han Şov ismini verdiği programı hazırlamış ve sunmuştur.

2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Dans Müfredat programını yazmış, Talim Terbiye kurulunca kabul edilmiş ve Türkiye’nin resmi anlamda ilk dans kursunu açan isim olmuştur. 2006 senesinde kurulmuş olan Dans Sporları Federasyonun kuruluşunda yer almış, 2007 yılında Özerk olduktan sonraki ilk Federasyon Başkanıdır. 26 Şubat 2011 tarihinde 2. kez Dans Sporları Federasyonu Başkanı seçilmiştir.

Tolga Han Evlilik hayatı;

İlk evliliğini Fatoş Çinkitaş ile gerçekleştirmiş bu evliliği 1996 yılında son bulmuştur. Bu evliliğinden Ayça ve Tolga Çinkitaş isimlerinde iki çocuğu vardır. İkinci eşi ise 2007 yılının yılbaşı gecesinde tanışmış olduğu Rus asıllı Tanya’dır. Bu birlikteliğinden 9 Aralık 2009 doğumlu Ceylin isminde bir kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz