Terry O’Quinn

Terry O’Quinn hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Aslen nereli? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

Terry O’Quinn, 1952 doğumlu Amerika’lı sinema ve dizi oyuncusudur. 15 Temmuz 1952 tarihinde Newberry, Michigan’da dünyaya gelen O’Quinn, Mount Pleasent’daki Center Michigan Üniversitesi ve Iowa City’deki Iowa Üniversitesi mezunudur. Emmy Ödülü’ne aday gösterilen ünlü oyuncu, beğenilen dizi “Lost” ile ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Boyu 1.84 cm, burcu ise yengeç’tir.

Terry O’Quinn oyunculuk kariyeri;

1970’li yıllarda oyunculuğa başlamış, Mezar Taşı (Tombstone) ve Cennetin Kapısı (Heaven’s Gate) gibi filmlerde yer almıştır. O’Quinn, en çok Joseph Ruben’in Üvey Baba (The Stepfather) filmindeki çıldırmış seri katil rolüyle tanınmıştır. Yine o dönemde yer aldığı Earth 2, Mavi Ay (Moonlighting), Star Trek: The Next Generation, ve JAG’de başarısıyla göz doldurmuştur. 1995 yılında X-Files, Harsh Realm ve Millenium adlı dizilerde ve X-Files’ın film versiyonu Fight the Future’da rol almıştır.


2002-2003 Boyunca Kod Adı (Alias) dizisinde FBI Yöneticisi Kendall’ı oynamış ayrıca 2003 yapımı Old School adlı komedi filminde yer almıştır. Buradaki rolü ve oyunculuğuyla televizyon yapımcısı J. J. Abrams’ın da dikkatini çeken Terry O’Quinn, Alias’ın ardından 2004’e kadar Batı Kanadı (The West Wing) dizisinde yer almıştır. 7 bölümden sonra Abrams’dan, deneme çekimine bile gerek duymadan onun yeni dizisi Lost’da oynamasını istedi. O’Quinn’in başta Dr. Moreou’nun Adası’na benzettiği dizinin fazla tutulmayacağını düşünmüş ancak dizi, çok beğenilmiş hatta O’Quinn’in oynadığı “John Locke” da en beğenilen karakterlerden biri olmuştur.

2005 yılında Emmy Ödülleri’ne “En İyi Yardımcı Oyuncu” dalında aday oldu.

1980 yılında evlenen Terry O’Quinn ve eşi Lori’nin şu anda Amerika’nın batısında yaşayan Jack Convay ve Rob Wiper isimli iki çocukları bulunmaktadır. Uzun süre Finksburg, Maryland’de yaşayan çift ise “Lost” dizisinin çekimleri sırasında Hawaii’ye yerleşmiştir.

Momo adında bir kedisi bulunan başarılı oyuncu hayvan severliğiyle de bilinmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz