Teoman

0

Teoman hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? nereli? evli mi? müzik kariyeri, albümleri, şarkıları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Teoman’ın tam ismi Fazlı Teoman Yakupoğlu’dur. 20 Kasım 1967 yılında İstanbul’un Tünel semtinde dünyaya gelmiştir. Akrep burcudur. Rock müziği ve söz yazarlığı ile ciddi bir hayran kitlesine ulaşan ünlü isim ailenin tek çocuğudur. Babası avukat olarak çalışmıştır, ünlü sanatçı henüz 2.5 yaşında iken babasını yitirmiştir. Baba tarafından aslen Giresun’ludur.

Türkiye’nin en iyi rock müzik sanatçılarından, besteci ve söz yazarlarından birisidir. Lise tahsilini Kültür Koleji’nde tamamlamıştır. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun olmuştur. Ardından İstanbul Üniversitesinde Kadın Araştırmaları üzerine Master yapmıştır. Tez konusu ise Çizgi Romanlarda Kadının Rolü olmuştur.

Üniversite döneminde arkadaşları ile birlikte kurmuş olduğu Mirage isimli grup ile müriz dünyasına giriş yapmıştır. Daha sonra 1996 senesinde ilk solo albümünü müzik severler ile buluşturmuştur. Kendi kurduğu Procekts film / müzik şirketi ile prodüktör ve plak şirketi olarak çalışmış, bazı filmlerde oyuncu olarak yer almıştır. Özellikle 2005 senesinde vizyona giren Balank ve Manevra filminin senaryo ve müziklerini hazırlamış ayrıca yapımcı, yönetmen ve başrol oyuncusu olarak büyük başarı elde etmiştir. Günümüze kadar bir çok gazete ve dergide de köşe yazarlığı yapmıştır.

Bir dönem müziği bıraktığını açıklamış ancak bu fikrinden dönüş yaparak 2015 yılında Eski Bir Rüya Uğruna adlı albüm ile müzik severleri sevindirmiştir. Boyu 1.77 cm, kilosu ise 70’tir.

Günümüzde yaşantısını İstanbul Cihangir’de sürdüren başarılı sanatçı en çok Beyoğlunda gezmeyi sevmektedir. Çünkü şarkılarının ilham kaynağının Beyoğlunun renkli hayatı dır. Sevdiği sanatçılar arasında David Bowie, Leonard Norman Cohen, U2 gibi yabancı isimlerin yanı sıra, Şebnem Ferah ve Demir Demirkan ile yakın arkadaştır. Haşmet Babaloğlu ve Ahmet Altan ise sevdiği yazarlardandır ve onların kitaplarını okumayı çok sevmektedir.

Evlilik hayatı; 30 Aralık 2012 yılında Ayşe Kaya ile evlenmiştir ancak evliliği 2015 yılının Mart ayında son bulmuştur.

Teoman Albümleri;

Koyu Antoloji, Eski Bir Rüya Uğruna, Aşk ve Gurur, İnsanlık Halleri, Renkli Rüyalar Oteli, En Güzel Hikayem, Teoman, Onyedi, Gönülçelen ve O. Tekli çalışmaları, Paramparça, Yavaş Yavaş, İki Aşk. Remixleri ise Ruhun Sarışın, Duş Remixler, İstanbul’da Sonbahar.

Sanatçının güncel bilgilerini ve daha detaylı bilgilerine ulaşmak için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.teoman.com.tr

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz