Telli Kılıç

Telli Kılıç Türk Halk Müziği sanatçısı, Solist ve yorumcu kimliği ile müzik kariyerini sürdürmektedir. Peki aslen nereli? kaç yaşında? şarkıları, albümleri nelerdir? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1982 yılının Şubat ayında Almanya, Berlin’de dünyaya gelmiştir. 2 yaşından itibaren Hamburg’da yaşamaya başlayan Telli Kılıç baba tarafından aslen Sivas, anne tarafından ise aslen Tunceli’lidir. Bir çok kaynakta babasının bir müzik orkestrası bulunduğunu ve çok küçük yaşlarda müzik dünyası ile tanıştığı belirtilmektedir.

1994 yılında amatör olarak bir çok etkinlikte sahne almaya başlayan Telli Kılıç, 11 Kasım 2000 tarihinde TRT Avrupa Amatör Ses Yarışması’na katılmıştır. Tam 1500 kişi içerisinden 1. olmayı başarmış, Türkiye’ye döndüğünde ise, Ankara’da gerçekleşen yarışma da 2. olmuştur.

Eğitim hayatını, Muhasebe-İşletme Bölümü üzerine tamamlayan ünlü isim, 2012 yılında Sen Sivas’ı Seyret isimli albümünü müzik severler ile buluşturmuştur. Albümdeki bazı eserler, Sen Sivas’ı Seyret, Yalancı, Dilo Dağlar, Bul Beni, Bana Tabip Getirmeyin, Lanet Olsun Toprağına, Öldüm Öldüm, Altın Tabak, Sensizliğin Yeri Bomboş.

Maalesef medeni durumu, evlimi değil mi sorularının cevabına henüz ulaşılamamıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz