Taylor Swift

0

1989 doğumlu dünyaca ünlü şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift Amerika Pensilvanya’da doğmuştur. Yay burcudur. Babası Scott Kinglsley Swift, annesi ise Andrea Gardner.

Seslendirdiği şarkıların yanı sıra müzisyen kimliği ilede tanınan Taylor Swift’in büyükannesi ise opera şarkıcısı olarak müzik dünyasında yer almıştır. Henüz 10 yaşında iken doğup büyüdüğü kasabanın festivallerine katılmış, ayrıca karaoke yarışmalarına katılmış, şarkı söylemiştir.

11 yaşında ise demo kasetini hazırlayan Taylor Swift Lucky You isimli bir şarkı yazar ancak istediği ilgiyle karşılaşamaz. Ardından ailesi ile birlikte Tennessee Hendersonville Kasabasına taşınır ve Lise eğitimini burada tamamlar. Daha sonra taşındıkları Nashville kasabasında bulunan The Bluebird Cafe isimli bir mekanda şarkı söyleme başlamıştır. İlk albümünü kendi ismi ile 24 Ekim 2006 tarihinde müzik severler ile buluşturan Taylor Swift bu albümde şarkıların çoğunu kendi yazmıştır. Albümü, İlk hafta 61 Bin satmıştır. Bu başarının ardından Good Morning America programına katılmış, 2006 Akademi Country Müzik ödüllerinde yer almış ve canlı olarak Tim McGraw şarkısını seslendirmiştir.

Müziğin yanı sıra oyunculuğada göz kırpmış ve 2010 senesinde Valentine’s Day isimli sinema filminde rol almıştır. Aynı sene yapılan 52. Grammy Ödülleri’’nde, 8 Grammy adaylığı bulunmaktadır.

25 Ekim 2010 tarihinde Speak Now isimli albümü ise ilk haftasında 1,047,000 kopya satmış ve ilk haftasında en çok satan albüm ünvanını elde etmiştir. 2018 yılı itibariyle instagram hesabında 100 Milyon takipçisi bulunmaktadır.

2009 yılında Forbes tarafından açıklanan verilere göre liste 18 milyon dolar serveti ile dünyanın en zenginleri arasında 69. sırada yer almış, 2010 yılındaki listede 45 milyon dolarlık serveti ile 12., 2011 yılında ise 7. sırada yer almıştır. Sevgilisi ise İngiliz asıllı oyuncu Joe Alwyn’dir. Daha önce Joe Jonas, Harry Styles, Calvin Harris ve Tom Hiddleston gibi ünlü isimlerle birlikte olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz