Tarık Sezer

Tarık Sezer uzun yıllardır Türk müzik dünyasının en başarılı müzisyen, orkestra şefi ve müzik direktörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında ise hayranları bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? müzik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1964 yılında dünyaya gelen usta isim İstanbul doğumludur. 10 yaşında iken 1974 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girmiş, 9 sene piyano, çello, kompozisyon dersleri almış 1984 senesinde mezun olmuştur. Eğitim döneminde iken 1981 senesinde Topkapı Orkestrası’ndan teklif almış bu orkestra’da çalışmaya başlamıştır. 1985 senesinde Gürol Ağırbaş, Aydın Karabulut, Erkan Uğur ve Tahsin Endersoy ile grup kurmuş, 1985 ve 1989 seneleri arasında başta Zülfü Livaneli olmak üzere bir çok sanatçıya sahne performanslarında eşlik etmiştir. 1990 ve 1991 yılları arasında vatani görevini tamamlamış, döndükten sonra 3,5 sene kadar usta sanatçı Leman Sam ile birlikte çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Tarık Sezer kısaca kariyeri;

1994 senesinde Sertab Erener ile çalışmaya başlamış aynı sene Yıldız Tilbe’nin Delikanlım, Gökhan Kırdar’ın ise Yerine Sevemem albüm çalışmalarının aranjörlüğünü ve müzik direktörlüğünü üstlenmiştir. 1995 senesinde Kenan Doğulu’dan teklif almış ve ardından Doğulu’ya sahne ve stüdyo çalışmalarının yanı sıra, albümlerinde müzik direktörü ve aranjör olarak çalışmıştır. Yine aynı şekilde Pınar Aylin, Grup Gündoğarken, İlhan Şeşen, İzel, Demet Akalın, Kurtuluş ve Yeliz ile çalışmalarını devam ettirmiştir. Seyyal Taner, Murat Boz, Burak Kut, Erol Evgin, Sibel Can, Levent Yüksel, Mustafa Ceceli. MFÖ, Işın Karaca, İlhan İrem, Yaşan Günaçgün yine çalıştığı sadece bir kaç ünlü isimdir.

Televizyon ekranlarının reyting rekorları kıran bir çok müzik programında müzik direktörü ve orkestra şefliği yapmıştır. Pop Star, Şarkı Söylemek Lazım, Bir Şarkısın Sen, Akademi Türkiye, O Ses Türkiye, Yok Böyle Dans, Rising Star ve Son Ses bunlardan bazılarıdır. 45 seneyi aşkın müzik deneyimini ve bilgisini aktarmak için Türkiye’nin önemli müzisyen ve vokalistlerini bir araya toplayarak Tarık Sezer Orkestrasını kurmuştur.

Tüm bunların yanı sıra, Acun Medya orkestra şefliği ve müzik direktörlük görevlerini de devam ettirmektedir. 2011 senesinden beri O Ses Türkiye yarışmasında adından sıkça söz ettiren Sezer, Ajda Pekkan ile de 2 sene süren sahne çalışmasına sahiptir.

Tarık Sezer Orkestrası çalışmaları;

Kariyerinin 40. senesinde genç müzisyenlere isimlerini duyurma fırsatı sunmuştur. Projenin ilk single’ı olan T. Sezer Orkestrası feat Tuğba Tufantepe “Yalanların Efendisi” ni 22 Haziran Cuma günü müzikseverlerin beğenisine sunmuştur. İkinci single Tarık Sezer Orkestrası feat Burak Çetinkaya Hoşgeldin şarkısı 23 Kasım 2018 tarihinde kendi yapım firması Tarık Sezer Prodüksiyon’dan yayınlanmıştır.

15 Şubat 2020 yılında Hakan Altun ile Son Şarkım isimli şarkıda bir araya gelmiş, albüm projesinin şarkılarını sürpriz isimlerle düet yaparak, belirli aralıklarla tekliler halinde yayınlamaya devam edeceği duyurusunu yapmıştır.

Evli mi? eşi kim?

Türk Müzik dünyasının usta ismi evlidir. Eşinin ismi ise Aylin Sezer’dir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz