Tanju Tosun

0

Tanju Tosun Politikyol bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Tanju Tosun Kimdir?

Tanju Tosun gazeteci, yazar, siyaset bilimci. 1984 yılında Bursa Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamlamıştır. 1988 senesinde S.B.F Kamu Yönetimi Bölümü’nden 2.likle mezun olmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

Tanju Tosun Nereli?

Tanju Tosun Bursa doğumludur. Aslen resmi twitter hesabında da belirttiği üzere Selanik Langaza mübadil torunudur. Geçmiş dönemlerde Langaza, Selanik Sancağına bağlı bir kaza merkeziydi.

1989 ve 1998 yılları arasında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İ.İ.B.F Kamu Yönetimi Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır.

1998’de Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atanan Tosun, Doçentliğini Siyasal Hayat ve Kurumları alanında almıştır.

Ulusal ve uluslararası çeşitli akademik konferans, sempozyuma katılmıştır.
Tanju Tosun3
Akademik ilgi ve çalışma alanları;

Türkiye Siyasal Hayatı, Oy Verme Davranışı, Karşılaştırmalı Siyaset, Seçim Analizleridir.

Milliyet Gazetesi Türkiye’nin Sorunları Dalı, Örsan Öymen Ödülleri, Türkiye Kalite Derneği-TÜSİAD-Yeni Yüzyıl Makale Yarışmalarında ortak çalışma ile 1.lik ödülleri vardır.

Bir süre YÖK bursu ile Amerika Washington DC’de Middle East Institute isimli düşünce kuruluşunda Turkish Studies Center’da kıdemli araştırmacı olarak yer almıştır.

Prof. Dr. Tanju Tosun, 1998 ve 2020 yılları arasında Ege İ.İ.B.F Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyeliği yapmış, 2020 yılının Şubat ayında ayrılmıştır. Günümüzde bir çok programda televizyon ekranlarında canlı yayın konuğu olmakta, aynı zaman politikyol.com web sitesinde yazılar kaleme almaktadır.

Son dönemde Recep Tayyip Erdoğan, Merak Akşener, İyi Parti, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu gibi Türk siyaset dünyasının önemli aktörleri hakkında yaptığı açıklama ve yorumlar büyük ilgi görmüştür.

Türk Siyasi İlimler Derneği, Mülkiyeliler Birliği ve TÜSES üyesidir.

Tanju Tosun Kaç Yaşında?

Tanju Tosun 58 yaşındadır. Doğum tarihi 1965, doğum yeri Bursa.

Kitapları:

Sosyal Demokrasinin Tarihi
Türkiye’nin siyasal istikrar arayışı: başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri
Türkiye’de siyasal parti üyeliği ve katılım
Türk siyasal hayatında seçimler ve İzmir
2013’e doğru Türkiye’de siyaset: partiler ve seçimler
Yeni CHP ve politikanın seyri

Türkiye siyasal hayatı, karşılaştırmalı siyaset, oy verme davranışı, seçimlerle ilgili yayınlanmış kitapları, çeşitli kitap bölümleri bulunmaktadır.

Hangi partili olduğu bilgisi mevcut değildir. Ayrıca ekşi sözlük’te de hakkında bilgiler mevcut, evlimi, eşi kim? saçı ve daha pek çok hakkında sorular merak konusudur.

Resmi twitter hesabı @tanjutosun1 ‘dir. Ancak instagram hesabı bilgisine ulaşılamamıştır.

Eğitim Bilgileri:

Lisans: Ankara Üniversitesi, Kamu Yönetimi, Türkiye (1988)
Yüksek Lisans: Dokuz Eylül Üniversitesi, Kamu Yönetimi (1991)
Doktora: Dokuz Eylül Üniversitesi, Kamu Yönetimi (1997)

Uzmanlık Alanları:

Kamu Yönetimi
Siyaset ve Sosyal Bilimler
Siyasi Davranış

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz