Taner Sağır

Taner Sağır Olimpik oyunlarda şampiyon olan en genç Türk Halterci ünvanının sahibidir. Peki kaç yaşında? aslen nereli? hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1985 yılının Mart ayında Bulgaristan Kırcaali’de dünyaya gelen Milli Halterci Taner Sağır’ın burcu Balık, boyu ise 1.70 cm’dir. Bebek yüzlü herkül lakabı ile anılan Milli sporcumuz geçmiş yıllarda katıldığı yarışmalarda tüm genç kızları kendisine hayran bırakması ile de hatırlanmaktadır.

Henüz 19 yaşında iken katılmış olduğu olimpiyatlarda 77 kiloda olimpiyat rekorunu kırmıştır. 2004 senesinde Yunanistan Atina’ya katılmak üzere ikende gençler dünya rekorunu elinde bulunduran isim olmuştur. Olimpiyat’ta Koparma, silkme ve toplamda iyi dereceler elde etmiş ve oyunlar tarihinin en genç altın madalya alan haltercisi ünvanını almıştır.

2006 yılında 75. Dünya Erkekler HAlter şampiyonasında ise yine 77 kiloda toplamda altın madalya kazanan Taner Sağır kariyerinde ilk defa dünya şampiyonluğunu o zaman yaşamıştır. Dominik Cumhuriyeti, Santo Domingo’da gerçekleşen şampiyonada toplamda 361 kg kaldırmıştır. 2004 yılındaki başarısının ardından 2005 ve 2006’da da Dünya ve Avrupa şampiyonlukları kazanmıştır. Ancak 2006 yılı’nda belinden bir sakatlık geçirmiş, tam tedavi süreci yaşayamamıştır. 2007’deki Avrupa Şampiyonası’nda 3. olmuş, 2008’de de çok iyi hazırlanmasına rağmen sakatlığı nedeni ile sıfır çekmiştir.

Spor Akademisinde eğitim gören Milli Haltercimizin büyük kardeşi Nezir Sağır’da kendisi gibi ünlü bir haltercidir. Yardımcı antrenörlük yaparak spor dünyasındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

2008 yılında Milli Tekvandocu Sibel Güler ile evlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz