Tamer Yiğit

Tamer Yiğit Türk sinema dünyasının usta oyuncuları arasında yer almaktadır. Peki kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? Hangi sinema ve dizilerde rol almıştır? Kısaca oyunculuk hayatı ve biyografisi.

1942 yılında dünyaya gelen usta oyuncu aslen Balıkesir doğumludur. İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde eğitim gördüğü dönemde Ses Dergisi tarafından açılan kapak yıldızı yarışmasına katılmıştır. Yarışmada 1. olmuş hemen ardından sinema dünyasının kapıları kendisi için sonuna kadar açılmıştır.

1973 yılında ünlü iş adamı Murat Bayrak’ın kızı Rukiye Bayrak ile evlenmiştir. Evliliğin neticesinde deyimi yerindeyse kayınpederinin engelleri ile karşılaşmış 1987 senesine kadar sinema dan uzak kalmak zorunda kaldı. Kayınpederi bu evliliği istemeyen, Ülkü ocaklarının kurucularından ve Sancak Tül ile Sancak Air’in sahibi olan iş adamıdır. 1987’de tekrar kamera karşısına geçerek oyunculuk serüvenine devam etmiştir. Beş film senaryosu ve sinema için yazılmış bir film romanı vardır.

Sinemadan uzak kaldığı süreç içerisinde İnşaat müteahhitliği ile birlikte ticaret ile uğraştı.

Tekrar oyunculuk dünyasına döndükten sonra ise Gönül Dostları’, Yuva, Çiçek Taksi ve Zehirli Çiçek gibi dizilerde rol aldı. Avantür denilen ero tik içerikli filmlerde yer aldı, bu filmlerin bir çoğunda usta ismi Sadettin Erbil ve Hayri Küçükdeniz seslendirmiştir. Ayrıca Kurtlar Vadisi’nde Levent Dönmez sesine can vermiştir.

Kariyeri boyunca 186 filme imza atan Tamer Yiğit 1973 yılında Rukiye Bayrak ile evlendi. Bu evliliğinden Nazlı, Aslı ve Yusuf isimlerinde iki kız bir de oğlu vardır.

Son olarak Adalet ve Kalkınma Partisi kurucuları arasında yer almıştır.

Tamer Yiğit rol aldığı bazı sinema filmleri ve diziler;

Daima Kalbimdesin, Aşk Tomurcukları, Bire On Vardı, Kendini Arayan Adam, Sayın Bayan, Yakılacak Kitap, Çalınan Aşk, Çapkın Kız, Bana Derler Külhanlı, Dağlar Bizimdir, Günahsız Katiller, Fedakar Öğretmen, Hayat Kavgası, Hepimiz Kardeşiz, Satılık Kızlar, On Korkusuz Adam, Suçlular Aramızda, Babamız Evleniyor, Dağ Çiçeği, Pusu, Hakanların Savaşı, Sıra Sende Yosma, Kızgın, Toprak Ana, Kara Toprak, Kurt Kapanı, Kalleşler, Atmaca Ali, Çifte Nikah, Ölüm Yarışı, Kaçaklar.

Tutsak, Kurtlar Vadisi Pusu, Savcının Karısı, Nilgün 2, Çiçek Taksi, Sümbülteber, Yuva.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz