Takuhi Tovmasyan

Takuhi Tovmasyan Zaman ülkemizde yemek-anı türünün önde gelen örneklerinden olan Sofranız Şen Olsun adlı kitabın yazarıdır. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Takuhi Tovmasyan Kimdir?

Takuhi Tovmasyan yazar ve şef. 14 Nisan 1952 tarihinde dünyaya gelmiştir. Doğum yerini ise şu şekilde tanımlamıştır, “Yedikule, İmrahor Caddesi, Gençağa Sokağı 18 numara”. İstanbul, Bakırköy’ün 160 yıllık çınarı Dadyan Okulu’ndan mezun olmuştur. Ortaokul mezunudur. Kendisinden büyük bir abisi vardır, ailenin ikinci çocuğudur. İsmini aldığı, Babaannesinin evinde dünyaya gelmiştir.

Takuhi Tovmasyan Nereli?

Takuhi Tovmasyan kendisine aslen nerelisin diye sorulduğunda aslen Çorlu’lu olduğunu belirtmiştir. Altta yer alan videoda neden Çorlu’lu olduğunu da açıklamıştır.

Yedikule kendisi için İstanbul’un en kadim semtidir. Çocukluğunu yaşadığı, babaannesinin, annesinin, babasının ve akrabalarının doya keyfini sürdüğü bir semttir. Kalabalık bir ailede dünyaya gelmiştir.

Sofranız Şen Olsun ve Mer Şen Seğanen isimli kitapları kaleme almıştır.

Sokakta hiç ip atlayıp, seksek, saklambaç ve top oynadığını, diğer çocuklar gibi meyve ağaçlarına çıkmadığını dile getirmiştir. Her zaman ev işlerini oyun olarak gördüğünü, suyla sabunla oynadığı belirtmiştir.

Bahçe sulamayı çok sevdiğini, çok küçük yaşta bakla, bezelye toplamayı, bağda üzüm salkımlarını sepete özenle yerleştirmeyi öğrenmiştir. Kim ne zaman yemek yapsa, hemen yanında bittiğini dile getirmiştir. Henüz 11 yaşındayken ilk kez kek yapmış, 15 yaşında ise evde yapılan yemeklere dahil olmuştur. Bir süre sonra ise annesi ile rekabet etmeye başlamış ve aldığı bazı tarifler sonrası annesine meydan okumaya kalkışmıştır.

Annesinin ismi Mari’dir. Babasını, Yeğya kocadayısını, Partuh dayısını, Ardaş ve Krikor eniştelerini gürme olarak kullanmıştır. Onların bir süre sonra annesine, Eee Mari, boynuz kulağı geçti dediklerini sözlerine eklemiştir. Ancak bir süre sonra atasözünün devamı olan “Boynuz kırılır, kulak kalır” ı öğrenmiştir.

Sofranız Şen Olsun ve Mer Şen Seğanen isimli kitapları kaleme almıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz