Sungun Babacan

Sungun Babacan yaptığı seslendirme çalışmaları ile uzun yıllardır kulaklarımızın aşina olduğu ünlü bir isimdir. 2022 yılında yaşamını yitiren usta sanatçı hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sungun Babacan Kimdir?

Sungun Babacan Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. 1958 yılının Ekim ayında aslen Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Uzun seneler seslendirme sanatçısı olarak bir çok başarılı projede yer almıştır.

Kariyerine TRT bünyesinde seslendirme yaparak başlamış, 1980’li senelerin ortalarında TRT ekranlarında yayınlanan Cumartesiden Cumartesiye isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

Dünyaca ünlü birçok aktöre ses veren Türkiye’nin en önemli seslendirme sanatçılarından birisidir. Ankara Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde dublaj konusunda dersler vermiştir.

Uzun seneler seslendirme çalışmalarının yanı sıra çeviri ve seslendirme yönetmenliği gibi görevlerde de bulunmuştur.

En son bir çok kurumsal firmanın reklam çalışmalarının, televizyon filmleri ve çoğunlukla reklam ve dizi karakterlerinin sesi olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Riot Games’in yayıncılığını ve yapımcılığını üstlendiği League of Legends isimli Lucian adlı şampiyonu seslendirmiştir. Evim Şahane ve Güle Güle Oturun adlı programlarda dış ses olmuştur.
sungun babacan3
Başlıca Seslendirme Çalışmaları: Christian Bale / Batman Begins, Christopher Reeve / Superman, Tom Hanks / Forrest Gump, Tom Cruise / Mission: Impossible ve John Travolta / Pulp Fiction. Ayrıca Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise, Alec Baldwin, Jean-Claude Van Damme, Nicolas Cage, Sean Penn, Andy Garcia, Bruce Willis, Kevin Costner, Mel Gibson Babacan’ın sesiyle hayat verdiği aktörler arasında yer almıştır.

Sungun Babacan Ölümü

Sungun Babacan 6 Ağustos 2022 tarihinde 63 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Maalesef henüz ölüm sebebi, ölüm nedeni ile ilgili bir açıklama gerçekleşmemiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz