Şükrü Beydemir

0

Şükrü Beydemir Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesinde yer almıştır. Hakkında merak edilenler, eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Şükrü Beydemir Kimdir?

Şükrü Beydemir Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü’dür.

Günümüzde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Stanford Üniversitesi koordinasyonu ile yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırma sonucunda “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer almıştır.

Şükrü Beydemir Nereli?

Şükrü Beydemir aslen doğma büyüme Eskişehir’lidir.

Şükrü Beydemir Eğitimi

Şükrü Beydemir ilkokul ve Ortaokul tahsilini Hatay Dörtyol ilçesine bağlı Payas’da tamamlamıştır. 1995 senesinde Kimya Lisans Eğitimini, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde başarı ile tamamlamıştır.

Yine 1995 senesinde Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Biyokimya Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans Eğitimine başlamıştır.

13 Eylül 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 1998 senesinde Yüksek Lisans çalışmalarını tamamlamıştır.

1998 senesinde Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Biyokimya Bilim Dalı’nda Doktora çalışmalarına başlamış ve 2002’de Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamıştır.
sukru beydemir1
2002 yılı Haziran ve Temmuz aylarında Almanya Hannover şehrinde, Max-Planck Ensitüsünden burs alarak “Bazı fare genlerinin cDNA’larının üretilmesi, klonlanması, antisens mRNA’larının üretimi ve in situ hibridizasyon” konulu çalışmaya katılmıştır.

2002 senesinde Yardımcı Doçent ve 2006 yılında Doçent ünvanlarını almıştır.

2010 yılı Haziran ve Temmuz aylarında İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Floransa Üniversitesinde “Bazı karbonik anhidraz genlerinin klonlanması ve enzim üretilmesi” konulu bir çalışmada bulunmuştur.

2012 yılında ise Profesör ünvanını almıştır.

2015 yılında Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde bulunan Putra Üniversitesine Mevlana Programı çerçevesinde giderek Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve Biyoteknoloji Fakültesinde “Protein Structures and Enzymes” konulu dersi anlatmıştır.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir, günümüze kadar TÜBİTAK, DPT, Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Araştırma Fonlarınca desteklenen 23 adet projede görev almıştır.

12 adet Doktora, 14 adet Yüksek Lisans çalışmasını, tamamlatan Prof. Dr. Beydemir, böylece toplamda 26 adet Lisansüstü Tezi tamamlatmış olmuştur.

SCI kapsamında uluslararası hakemli dergilerde 128, SCI kapsamı dışında uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde 14 olmak üzere toplam 142 adet makale yayımlamıştır. Buna ilaveten 51 adedi Uluslararası Kongrelerde ve 80 adedi Ulusal Kongrelerde olmak üzere toplam 131 adet tebliğe sahiptir.

Makalelerine şimdiye kadar 3691 adet atıfta bulunulmuştur. XIX. Ulusal Kimya Kongresi Organizasyon Komitesi tarafından 1 adet posteri birincilik ödülüne layık görülmüştür. Bununla birlikte 27. Ulusal Kimya Kongresi’nde Prof. Dr. Şükrü Beydemir ve grubunun hazırladığı sözlü bildiri birincilik ödülüne layık görülmüştür.

SCI kapsamındaki yayımlanmış olan 23 adet makalesi 20 adet uluslararası farklı kitaplarda atıf edilmiştir. 32 adet yurt dışı, 1 adet yurt içi dergide makale inceleme uzmanı ve 1 adet yurt içi dergide Editörler kurulunda görev yapmaktadır. Birçok kongrede bilim kurulu üyeliği ve düzenleme kurulu üyeliği görevini yürütmüştür.

Atatürk Üniversitesi bünyesinde Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığı.
Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkan Yardımcılığı.
Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.
Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcılığı.
Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Bölüm Başkanlığı.

Bununla birlikte Atatürk Üniversitesi bünyesinde oluşturulan birçok komisyonlarda üyeliklerde bulunmuştur. 2013 ve 2016 arasında TÜBİTAK-BİDEB tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. 2018 ve 2020 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Fakülte Yönetim Kurulu Profesör Temsilcisi olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Resmî Gazete’nin 4 Mart 2020 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 3 Mart 2020 tarihli ve 2020/91 sayılı kararla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır.

Resmi twitter hesabı kullanıcı ismi @SukruBeydemir ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz