Sinan Meydan

0

Sinan Meydan Tarihçi / Yazar, İstanbul Üniversitesi Tarih İnkılap Yayınevi, Sözcü Gazetesi bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

1975 yılında aslen Artvin, Şavşat’ta dünyaya gelmiştir. İlkokul, Ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü memleketi Şavşat’ta tamamlamıştır. Vahdettin Yıldız Ortaokulu, Şavşat Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur.

Üniversite döneminden bu yana Atatürk ve yakın tarih ile ilgili çalışmalarını sürdürmüştür. Cumhuriyet Tarihi, Atatürk ve Türk Tarihi ile ilgili araştırmaları ile sık sık gündeme gelmektedir. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarih Ana Bilim Dalı’nda master yapmıştır. Çalışmalarının asıl odak noktası ise her zaman Atatürk olmuştur.

1997 senesinden beri Atatürk üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Sinan Meydan Atatürk’ü şu üç sözcük ile tanımlamakta, Ulusal Egemenlik (Demokrasi), Çağdaşlaşma (Muasırlaşma) ve Tam Bağımsızlık.
Güncelmeydan ve İlk Kurşun web siteleri ile birlikte Bütün Dünya Dergisi’nde yazmaya devam etmektedir. Halk Tv ekranlarında yayınlanan Saklı Tarih isimli program canlı yayın olarak yayınlanmıştır.

Eşi’nin ismi Özlem Akkoç’tur, bu evliliğinden İlay Melek ve İdil Maya isimlerinde iki kızı vardır.

Sinan Meydan kitapları, eserleri;

Yazmış olduğu kitaplarda genellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile birlikte Cumhuriyet Tarihi, Tarih ve Dil çalışmalarını incelemiştir. 2002 yılında Bir Ömrün Öteki Hikayesi: Atatürk, Modernizm, Din ve Allah isimli kitabını okur severler ile buluşturmuştur. İkinci kitabını ise 2005 yılında Beyaz Kule ismi ile çıkarmış bu kitap bir Atatürk Romanı’dır.

2002 – Bir Ömrün Öteki Hikayesi: Atatürk, Modernizm, Din ve Allah.
2005 – Beyaz Kule – Atatürk ve Kayıp Kıta Mu – Son Truvalılar, “Turuvalılar, Türkler ve Atatürk”
2006 – “Atatürk’ü Doğru Anlamak İçin” Nutuk’un Deşifresi – Sarı Lacivert Kurtuluş, ” Kurtuluş Savaşı’nda Fenerbahçe ve Atatürk”
2008 – “Atatürk ve Kayıp Kıta Mu 2” Köken
2009 – Atatarük’ün Gizli Kurtuluş Planları, “Parola Nuh”
2010 – Sarı Paşam, “Mustafa Kemal İttihatçılar ve Abdülhamit II” – Atatürk ve Türklerin Saklı Tarihi, “Türk Tarih Tezinden Türk İslam Sentezine” – Cumhuriyet Tarihi Yalanları 1 – 2
2012 – 2014 – Akl-ı Kemal, “Atatürk’ün Akıllı Projeleri”, 1,2,3,4,5.
2013 – El-Cevap, (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarih Tezlerine El-Cevap)
2015 – Panzehir – Vaiz: Öteki Mehmed Akif.

Günümüzde özel bir öğretim kurumu bünyesinde Yakın Tarih dersleri de vermekte olan Sinan Meydan, ülke genelinde pek çok konferans verdi ve televizyon programlarına katıldı. En son Atatürk’ün Tarih ve Antropoloji Çalışmaları adlı bir araştırma eseri ile birlikte Çanakkale Savaşları konulu tarihi roman üzerinde çalıştığı belirtilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz