Sezai Karakoç

0

Sezai Karakoç kimdir? Hakkında, hayatı ve mesleki kariyeri üzerine detaylı biyografi sayfası. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitim hayatı, gazeteci, şair, siyaset ve yazarlık kariyeri.

Sezai Karakoç Kimdir? Nereli?

1933 yılında aslen Diyarbakır Ergani’de dünyaya gelmiştir. Çocukluk yılları, Ergani, Dicle ve Maden İlçelerinde geçmiştir. İlköğretim eğitimi öncesinde 3 ay ihtiyat sınıfına gitmiş, 1944’te ilkokulu tamamlamıştır. Ardından Maraş Ortaokulu’nda parasız olarak yatılı okumuş ve yine parasız olarak Gaziantep’te yatılı Lise eğitimini tamamlamıştır.

Felsefe eğitimi almak için İstanbul’a gitmiş ancak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olmuştur. Fakülte’nin Mali Şubesi’nden 1955 senesinde mezun olan Sezai Karakoç 1956 yılında Maliye Müfettişliği yardımcılığı ile iş hayatına adım atmış Anadolu’nun bir çok yerini gezmiştir.

1959 senesinde İstanbul’da Gelirler Kontrolörü olmuş, 1960 ve 1961 yılları arasında Yedek Subay olarak vatani görevini tamamlamıştır.

Sezai Karakoç Türk Şiirinden son derece özgün bir yere sahiptir. Onun şiiri metafizik bir şiir olmasına rağmen bu özellik Tanzimat’tan sonra değişmiştir. YTÜ Öğretim Görevlisi Ali Yıldız’ın tespiti ile Türk şiirini metafizik bir esasa oturtan şair Sezai Karakoç’tur. Usta isim bunu modern şiirin dili ile yapmıştır. Batı Edebiyatı’nıda iyi inceleyen bir şairdir. Modern sanattaki soyutlamanın İslam anlayışına uygun olduğu düşüncesinde olması sebebi ile şiirlerini bu yönde geliştirmiştir.


2011’de Cumhurbaşkanlığı Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş ancak, kendisine takdim edilen plaketi ve para ödülünü reddetmiş, ödül törenine katılmamıştır.

1965 ve 1973 yılları arasında mesleki hayatında bir çok kez istifa etmiştir. Son olarak 1973 yılından bu yana hiç bir resmi görevde bulunmamıştır.

Sezai Karakoç İstanbul’da Diriliş Yayınları ve Diriliş Dergisi’nin kuruluşunu gerçekleştirmiş 1990 senesinde ise Diriliş Partisi’ni kurmuştur.

19 Mart 1997 yılında 2 defa üst üste genel seçimlere giremeyen Diriliş Partisi kapatılmış ancak Parti’nin genel başkanlığını sürdürmüş ve internet ortamında konuşmaları yayınlanmıştı.

Usta yazar, şair Sezai Karakoç 16 Kasım 2021 tarihinde 88 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Şiirleri ise;

Monna Rosa-Ölüm ve Çerçeveler, Gün Doğmadan, Hızırla Kırk Saat, Körfez / Şahdamar / Sesler, Leyla ile Mecnun, Ateş Dansı, Alın Yazısı Saati, Monna Rosa-Pişmanlık ve Çileler, Karayılan, Batı Şiirlerinden, Taha’nın Kitabı/Gül Muştusu, İslamın Şiir Anıtlarından ve Zamana Adanmış Sözler, Ayinler/Çeşmeler.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz