Seyfi Doğanay

Seyfi Doğanay 4 Haziran 1964 senesinde Mersin İçel Tarsus’ta dünyaya gelmiştir. Eda Doğanay isminde bir kızı ve Serdar Doğanay isminde bir oğlu vardır. 6 yaşında okula başlarken aynı zamanda berber çırağı olarakta iş hayatına atılmıştır.

Dırdır Etme, Kimbilir Nerdesin, Çilekeş, Doğma Güneş, Aşkı Çekene Sor gibi eserlere imza atan Seyfi Doğanay 30 Ocak 2015 senesinde mide kanaması şikayeti ile kaldırıldığı İstanbul’daki bir hastanede kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş, cenazesi Kurtköy Mezarlığına defnedilmiştir.

Mersin Tarsus doğumlu, aslen ise Tunceli Dersim’lidir.

3 Yorumlar

 1. Seyfi baba Tunceli hozat zankirek köyü doğumludur. Uzun yıllar abisiyle halk ozanlığı yaptı. 6 adet deyiş albümü vardır. Kendisi Alevi olup Derviş Cemal ocağının pirlerindendir. Zamanla ülkedeki müzik tarzının değişmesiyle arabesk ve halk müziği dalına geçiş yaptı. Dillere dolanan birçok eser beste yapmıştır. Damar tıkanıklığı nedeniyle sağ ayağını kaybetti. 30 ocak 2015 de mide kanaması şikayetiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

 2. Hemşerilerimi bir Pülümürlü olarak takip ederken 2008 yılında, Adana da akrabaları Dedem Hüseyin Yalçınla konuştuk.
  Bana Şire türküsünün esas sahibi Hüseyin Doğanay’dır dedi ve bu besteyi Seyfi Doğanay sandıktan alır ve bu nasıl bir şiir sen sandıkta saklıyorsun.
  O şiiri kendisi seslendiriyor dedi.
  Ben 2008 de Elazığ’da Şirenin evine tanıyan bir akrabamla gitik ve bu durumu yerinde görmek için.
  Şirenin evinde karşımıza tahminen 65 yaşlarında bir bayan geldi ve Hozat renga renk giysileriyle ve suratların üzerin üstü kırmızı elma gibi yanıyordu.
  Bize hayatını anlatınca, duymadığım ve düşünemediğim şekilde bir yaşam içinden gelmiştir.
  Umar dilerim ki halen sağlıklı yaşam içindedir, tüm ailesiyle.
  hayatı ve Şiire türküsünün öyküsü ile öğrendiğimde Hozat ilçesine var olan bağlılığım bir kat artı ve sevincimi 12 sene sonra paylaşma gereği duydum.
  İlimiz ve insanlarımıza katkı sunan ve taş üzerine taş koyan her kişi benim başımın tacıdır.
  Selam ve saygılarımla.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz