Seyfettin Gürsel

Seyfettin Gürsel katıldığı televizyon programları sonrasında ekran severlerin merak ettiği bir isim olmuştur. Yazıları, hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Seyfettin Gürsel Kimdir?

Seyfettin Gürsel ekonomist, akademisyen, yazar ve televizyon yorumcusu olarak tanınmaktadır.

Galatasaray Lisesi mezunudur. Ardından Grenoble Üniversitesi Ekonomi bölümü ile Siyasal Bilimler Enstitüsünü tamamlamıştır. Prof. Dr. Gürsel, 1979 yılında Yüksek Lisans ve Doktorasını ParisNanterre Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamlamıştır. 1980 senesinde, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyeliğine başlamıştır.

Prof. Dr. Gürsel 1983 senesinde üniversiteden istifa etmiş, 1983 ve 1986 yılları arasında İletişim yayınlarında Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini yapmıştır. Daha sonra, özel sektörde ve aktif siyasette yöneticilik görevlerinde bulunmuştur.

1994 senesinde Galatasaray Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine geri dönmüştür. 1995 yılında Doçentlik, 2000 yılında ise Profesörlük ünvanlarını kazanmıştır. 1996 ve 2007 yıllarında Galatasaray Üniversitesi Ekonomi Bölümü başkanlığını sürdürmüş, 2004 ve 2007 yılları arasında aynı üniversitenin rektör yardımcılığını yapmıştır.

2007 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Gürsel, 2008 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin direktörlüğünü yürütmektedir.

Günümüze kadar Türk İktisat Tarihi, İşgücü Ekonomisi, Türkiye ekonomisi ve Seçim Sistemleri üzerine kitapları, makaleleri ve araştırmaları yayımlanmıştır.
Seyfettin Gursel jpg

Seyfettin Gürsel Nereli?

Seyfettin Gürsel aslen Manisa Akhisar’lıdır. Ailesinin işi nedeniyle Gaziantep’te doğmuştur. Annesi Leyla Hanım, babası ise Orhan Gürsel’dir. Kardeşi Nedim Gürsel yazardır. Anne ve babası öğretmen olarak uzun yıllar hizmet vermiştir. Kökeni Üsküp’ten göç etmiştir.

TV24 kanalında ekonomi yorumları, A haber’de haftalık siyasal tartışma programı yapmıştır. Yazılı basında ekonomi yorumculuğuna yıllar önce Yeni Yüzyıl’da başlayan Prof. Gürsel, Vatan’da, Referans’ta, Radikali Today’s Zaman gazetelerinde köşe yazıları yayımlamıştır.

Prof. Seyfettin Gürsel, Tülin Gürsel ile evlidir. Bu evliliğinden Can ve Yaman isimlerinde iki oğlu vardır.

Seyfettin Gürsel Kaç Yaşında?

Seyfettin Gürsel 74 yaşındadır. Doğum tarihi 6 Ağustos 1949, burcu ise aslan’dır.

Kitapları:

Adanmış Bir Ömür-Çetin Berkmen’in Anıları (2005), Türkiye Ekonomisinde Büyüme ve Yapısal Sorunlar (2013), Türkiye’de İşsizlik ve İstihdam.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz