Sevda Aydan

1996 yılında ekranlarda yayınlanmış olan Kaynanalar dizisinde canlandırdığı Tjen karakteri ile hatırlanan Sevda Aydan, 2018 yılında 88 yaşında yaşamını yitirmiştir.

İzmir Alsancak Devlet Hastanesinde vefat eden Sevda Aydan’ın cenazesi 07 Nisan 2018 tarihinde Alsancak Hocazade Camii’sinde kılınacak öğle namazının ardından Alaçatı mezarlığına defnedileceği açıklanmıştır.

1930 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ressam, oyuncu ve opera sanatçısı Sevda Aydan Ankara Devlet Konservatuvarı mezuniyetinin ardından Ankara Devlet Operası Traviata operasında çalışmaya başlamış ve Manon Lesco, Salome ve Carmen operalarında başrollerde yer almıştır.

1962 yılında Rusya, Erivan, Tiflis ve Bakü operalarındada sahne alan Aydan Opera sanatçısı olarak bir çok ülkede konser vermiştir. Opera hayatının ardından usun seneler bir çok mekanda hafif batı müziği üzerine şarkılarını seslendiren Sevda Aydan’ın iki oğlu vardır. Bir oğlu oyuncu Ege Aydan, diğer oğlu ise basketbol dünyasının ünlü isimlerinden eski basketbolcu Efe Aydan‘dır.
Sevda Aydan2

Sevda Aydan1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz