Serap Yazıcı

Serap Yazıcı Anayasa Hukuku Profesörü, Gelecek Partisi başkanlık kurulunda İnsan Hakları Başkanı olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca kariyeri, biyografi ve hayatı.

Serap Yazıcı Kimdir?

Serap Yazıcı Anayasa Hukuku Profesörü – Gelecek Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Türk Demokrasi Vakfı İcra Kurulu Üyesi Hukuk Araştırmaları Direktör.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1984 senesinde lisans derecesi ile mezun olmuş, 1991 ve 1992 tarihleri arasında, İngiliz Hükümetinden kazandığı burs ile Bristol Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde “Otoriter Sistemlerden Demokrasiye Geçiş” konulu bir programa katılmıştır. Doktora tezi üzerine çalışmalarda bulunmuştur. 1995 senesinde Yüksek Lisans yapmış ve ardından Hukuk Doktoru ünvanını almıştır.

1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 2012 yılına kadar Anayasa hukuku profesörü olarak görev almıştır. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

2000 yılında Başkanlık ve Yarı-başkanlık Sistemleri: Türkiye İçin Bir Değerlendirme başlıklı tezi ile doçentlik ünvanına hak kazanmıştır. 2002 yılında Amerikan hükümetinin davetlisi olarak, “Küresel Düzeyde Demokrasinin – “Güçlendirilmesi” konulu International Visitors programına katılmıştır.

2009 yılında Demokratikleşme Sürecinde Türkiye ve Yeni Bir Anayasa Hazırlığı ve Türkiye: Seçkincilikten Toplum Sözleşmesine başlıklı çalışmaları ile Profesörlüğe atanmıştır.

1 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen Gelecek Partisi 1. Olağan Kongresi’nde Gelecek Partisi’ne katılan Yazıcı, daha sonra açıklanan başkanlık kurulunda İnsan Hakları Başkanı olarak görev almıştır.

Serap Yazıcı Nereli?

Serap Yazıcı doğma büyüme aslen Ankara’lıdır.

Neden gözlük takıyor soruları da hakkında merak konusudur. Henüz 13 yaşındayken annesinin hayatını kaybettiği ailesiyle birlikte geçirdiği trafik kazasında, görme yetisini kaybetmiştir.

Resmi twitter hesabı kullanıcı ismi @SerapProf ‘dur.
Serap Yazici1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz