Semra Özdamar

Semra Özdamar oyuncu ve oyun yazarıdır. 1956 yılının Ocak ayında Bursa‘da dünyaya gelmiş, Amerikan Kız Kolejinden mezun olmuştur.

İlk sinema oyunculuk deneyimini 1973 yılında Ertem Göreç’in Anadolu Ekspresi adlı sinema filmi ile gerçekleştirmiş ardından, Arkadaş, Erkeksen Kaçma, Ferhat, Yalnız Adam, Bir Gün Mutlaka, Hababam Sınıfta Kaldı, Kara Çarşaflı Gelin, Güneşli Bataklık, At Gözlüğü, Yörük Elif ve O’na Çirkin Kral Derlerdi gibi sinema filmlerinde rol almıştır.

Sinema severler Semra Özdamar’ı özellikle Hababam Sınıfta Sınıfta Kaldı isimli sinema filminde Edebiyat Öğretmeni Semra karakteri ile tanımıştır.

1973 yılında bir sene fotomodel olarak sahne almış ardından 5 yıl sinema filmlerinde rol almıştır. 1978 yılında sinemayı bırakmış ve öykü yazarlığına devam etmiştir.

Özellikle rol aldığı filmlerin ardından 1977 senesinde Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanarak ismini duyurmuştur.

Geçmişten günümüze öykü, sinema, edebiyat ve kadın üzerine yazmış olduğu yazılar bir çok dergide yayınlanmıştır. 1979 yılında Kültür Bakanlığı En İyi Senaryo Ödülünü kazanan Semra Özdamar daha sonra Yayınevi Masal ile bir yıl sonra Akademi Kitabevi Öykü yarışmalarında ödül kazanmıştır. Yazmış olduğu bazı eserleri ise Sessiz Çığlıklar, Kadırga’da Son Horon, Sekiz Kadın ve Hayat Bizi Yaşar.

Bir süre ailesi ile birlikte Almanya‘da yaşayan Semra Özdamar’ın eşi belgesel yapımcısı, yönetmen ve akademisyen Süha Arın 2014 yılında yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz