Selma Ergeç

Selma Ergeç rol aldığı bir çok başarılı sinema ve dizi ile oyunculuk kariyerini sürdürmüştür. Hakkında genellikle hayranları tarafından aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? gibi bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Selma Ergeç Kimdir? Nereli?

1978 yılının Kasım ayında dünyaya gelmiştir. Almanya’nın Hamm kentinden doğan ünlü isim oyunculuk öncesinde manken olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Best Model of Turkey adlı yarışmada derece almıştır. Baba tarafından Türk asıllı, anne tarafından ise Alman kökenlidir. Ailenin ilk kızı olarak doğmuş, kendisinden küçük bir erkek, bir de kız kardeşi vardır. Baba tarafından aslen Adana’lıdır. Babası doktor, annesi ise hemşire olarak çalışmıştır.

Kısaca hayatı:

1983 senesinde ailesi ile birlikte, Mersin’in Erdemli İlçesi’ne taşınmıştır. İlköğretim eğitimi’ne Erdemli’de başlamış daha sonra Ankara’ya taşınmıştır. Selma Ergeç İlköğretim eğitiminin son sınıfında iken tekrar Almanya’ya taşınmışlardır. 1989 senesinde ise Grundschule (ilkokul) Gottmadingen’de ilköğretimi tamamlamıştır. Daha sonra, Gymnasium (ortaokul) Ochtrup ve Gymnasium Georgianum Vreden’de okumuştur. 1995 ve 1996 seneleri arasında, Oxford, İngiltere’de Headington Girls School’da yatılı olarak okumuştur. 1994 senesinde, öğrenci değişimi programı ile Fransa’nın Lille Şehri’ne gitmiştir.

1993 ve 1998 yılları arasında, Euregio Orchester, Musikschulorchester ve Streichergrupp orkestralarında keman çalmıştır.

Selma Ergeç, Drama, İngiliz Edebiyatı ve güzel sanatlar ağırlıklı dersler almıştır. Ancak daha sonra Tıp okumaya karar vermiş Almanya’ya dönmüştür. Almanya da 1998 senesinde Münster Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (Westfaelische Wilhelms Universitaet Muenster) girmiştir. 6 senelik okulun ilk üç senesinin ardından, Türkiye’ye dönmüş ve Çapa Acil Dahiliye’de daha sonra da Adana’da staj yapmıştır. Staj sonrası, eğitimine ara vermeye karar vermiş ve 1 yıllık izin almıştır. Doktor olup dünyayı kurtarmak istiyorum ancak oyunculuk da diğer bir hayalim diyerek 1 ay sonra, Böyle Mi Olacaktı isimli dizi ile oyunculuk dünyasına giriş yapmıştır.

2000 senesinde, Uğurkan Erez Ajans bünyesinde manken ve fotomodel olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Selma Ergeç şarkıcı Emre Altuğ‘un Gidecek yerim mi var isimli şarkısının klibinde yer almıştır. Yine de eğitimini devam ettiren güzel isim, 2002 senesinde, Almanya Fernuniversitaet Hagen’de psikoloji ve felsefe eğitimi almıştır.

2003 senesinde, tiyatro ve dizi oyuncusu Aliye Uzunatağan‘dan oyunculuk dersleri almıştır. Bir dönem ise Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde misafir öğrenci olarak bulunmuştur. Diğer bir yandan, İngiltere’de de drama eğitim almış, 2004 senesi’nde Soul Star Underground Newyork ve 360 İstanbul bünyesinde, stilist olarak çalışmıştır.

Selma Ergeç Boyu, Kaç Yaşında?

Akrep burcu olan güzel oyuncunun boyu 1.77 cm, kilosu ise 55’dir. Selma Ergeç resmi instagram hesabını selmaergecofficial ismi ile kullanmaktadır. Günümüz itibariyle instagram hesabında ki takipçi sayısı 671bin civarındadır.

Evli mi? eşi kim?

26 Eylül 2015 tarihinde evlenmiştir. Evliliği çocukluk yıllarında yaşadığı Almanya’nın Gottmadingen kasabasında gerçekleşmiş, Can Öz ile evlenmiştir.

Aldığı ödüller:

16. Sadri Alışık Ödülleri , Yılın En İyi Kadın Oyuncusu (2011)
Ahi Evran Üniversitesi, Yılın En Başarılı Genç Kadın Oyuncusu (2012)

Selma Ergeç rol aldığı sinema ve diziler:

Böyle mi Olacaktı? (1997), Yarım Elma (2004), Şöhret (2005), Körfez Ateşi (2005). Beş Vakit (2006), The Net 2.0, Sis ve Gece, Hırçın Kız, Asi, Ses, Kalp Ağrısı, Muhteşem Yüzyıl, Kırımlı, Gönül İşleri, Vatanım Sensin.

Selma Ergeç en son Kanal D ekranlarında yayınlanan Camdaki Kız isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. Dizi de Selen karakterine hayat vermiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz