KimNereli.net

Selin Söğütlügil

Selin Söğütlügil Kimdir?

Selin Vusat Söğütlügil
Gerçek adı: Selin Vusat Söğütlügil
Doğum Tarihi: 1970 (50 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Meslek: Gazeteci Şair Senarist Yazar
Mezuniyet: Mimar Sinan Üniversitesi
Doğum yeri: Amerika

Selin Söğütlügil Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Selin Söğütlügil hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Yazar, Şair, Gazeteci, Senarist, Aktivist ve Sporcu kimlikleri ile tanınan Söğütlügil diğer bir yandan Atatürk ile akraba olması sebebiyle büyük ilgi görmektedir.

6 Haziran 1970 tarihinde Amerika Michigan State Lansing’te dünyaya gelmiş, İkizler burcudur.

Amerika dönüşünde Şişli Terakki Lisesi, İllinois St. Charles High Scholl, New York Fashion İnstitute of Technology ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi okumuştur. Günümüzde Londra’da Regents University, Film-Media and Drama chool’da Senaryo ve Film Prodüksiyonu üzerine yüksek lisans yapan Selin Söğütlügil 2015 senesinde Kanatlarım Aşktandı isimli bir şiir kitabı yayınlamıştır. Ata Aslan, Cana ve Dila’nın annesidir.

Büyük Çin Seddi Maratonu’nda Tarihte İlk Türk Kadın Atlet’tir.

Selin Söğütlügil kısaca hayatı;

Yurt içi ve yurt dışı iş tecrübelerinden sonra edebiyat tutkusu onun yaşam aşkına ve amacına dönüşmüş, Jorge Louis Borges ile başlayan Büyülü Gerçeklik akımının dünyadaki öncüleri, Söğütlügil’in edebi yaratımlarının ilham kaynağı olmuştur. Günümüze kadar bir çok başarılı Sinema ve Tiyatro Senaryosunun altına imzasını atmıştır. Oxford Üniversitesi’nde katıldığı Gazetecilik Eğitimi ile Türkiye’de Optimist Medya Grubuna bağlı Gentleman Dergisi ve Mag Media Grubuna bağlı Mag Dergi de Editör-Yazar olarak Aylık Yazıları yayınlanmıştır.

Küçük yaşlardan itibaren spora olan büyük ilgi duymuştur. Hobi olarak gerçekleştirdiği yelken sporu; okçuluk ve dünya genelinde katıldığı maratonlarda yardım koşuları ve sosyal sorumluluk projeleri olarak spor hayatını sürdürmüştür. Yüzme İhtisas Kulübü eski yüzücülerindendir. Greenpeace, İnsan ve Hayvan Hakları Cemiyetleri, Türkiye Kansersiz Yaşam Derneği, İngiltere Arazi Okçuluğu Cemiyeti, Sentient Sailing Team, Unicef ve Regents University Sports Team üyesidir.


Eserleri Kanatlarım Aşktandı ve Mavi Sağanak, Alfa Yayınları Mona Kitap tarafından çıkarılmıştır. Yaşamın tek amacı olarak vurguladığı AŞK olgusunu bir devrim niteliğinde tanımladığı ilk iki eseri ile kalemi kuvvetli Türk Kadın Şairler arasında haklı bir yer edindi. Üçüncü kitabı ve senaryolaştırdığı ilk romanı Ekim 2017 tarihinde yayınlanmıştır.. Yaşamda bir kadın olarak var olmanın ve her şeyden öte bir Anne olmanın mutluluğunu yaşayan Selin Söğütlügil Dila, Cana ve Ata Aslan Tütüncü’nün annesidir.

20 Mayıs 2017’de Çin’de gerçekleşen Büyük Çin Seddi Maratonu’nda; İstanbul’da Kansersiz Yaşam Derneği projesi olarak kurulan İlk Çocuk Onkoloji Hastanesi için; “Çocuklar Yaşamalı” yardım kampanyası hedefi ile ülkemizi temsil eden tarihteki İlk Türk Kadın Atlet ve ilk sporcudur.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Selin Söğütlügil
Gerçek adı: Selin Vusat Söğütlügil
Doğum Tarihi: 1970 (50 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Meslek: Gazeteci Şair Senarist Yazar
Mezuniyet: Mimar Sinan Üniversitesi
Doğum yeri: Amerika
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

471.163 kez okundu

2.

Beren Saat

413.933 kez okundu

3.

Azad Yılmaz

406.117 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

353.284 kez okundu

5.

Tarık Akan

305.770 kez okundu

6.

Tarkan

250.910 kez okundu

7.

Volkan Demirel

235.342 kez okundu

8.

Emre Mor

210.649 kez okundu

9.

Ersay Üner

207.013 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

205.701 kez okundu