KimNereli.net

Selçuk Bayraktar

Selçuk Bayraktar Kimdir?

Selçuk Bayraktar
Gerçek adı: Selçuk Bayraktar
Doğum Tarihi: 1979 (40 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Medeni Hali: Evli (Sümeyye Erdoğan ile)
Meslek: İş Adamı
Doğum yeri: İstanbul Sarıyer

Selçuk Bayraktar Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Selçuk Bayraktar aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? Hakkında merak edilen soruların cevapları. Evli mi? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1979 yılında İstanbul Sarıyer’de dünyaya gelen Selçuk Bayraktar İlköğretim eğitimini Sarıyer’de tamamlamıştır. Ardından Robert Koleji ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde eğitim almıştır. Üniversite döneminde, University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj kabulü almıştır. Staj kapsamında burs teklifi almış, ardından yüksek lisans eğitimini Elektrik Mühendisliği Bölümünde Upenn’de devam ettirmiştir. Selçuk Bayraktar dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştiren isimdir.

Selçuk Bayraktar doğum yeri, ailesi, eşi ve hayatı;

Babası Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Makine Yüksek Mühendisi Özdemir Bayraktar’dır. Günümüzde Milli imkanlarla üretilmekte olan İnsansız Hava Aracı Bayraktar’ın beyin takımında çalışmaktadır. Yaşantısını İstanbul Sarıyer’de sürdüren Selçuk Bayraktar baba tarafından aslen Trabzon’ludur.

14 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde evlenmiştir. Bu evliliğinden 12 Ağustos 2018 tarihinde bir kızı dünyaya gelmiştir. Kızlarına çitf Canan Aybüke ismini koymuşlardır.

Yüksek lisans eğitiminin ardından üstün başarıları nedeni ile MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi almıştır. MIT’deki eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürütmüş, MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden ikinci yüksek lisans diplomasını almıştır.

Danışman hocasının Georgia Institute of Technology’ye (Georgia Tech) transfer olmasıyla doktora çalışmalarına Georgia Tech’de devam etmiş daha sonra, Baykar bünyesinde başlayan milli ve özgün insansız hava aracı teknolojileri geliştirme faaliyetlerine destek olmak maksadı ile doktora çalışmalarını yarım bırakmış ve Türkiye’ye dönmüştür.

Uzun yıllardır Baykar bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini sürdürmektedir.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) kurucusuda olan Selçuk Bayraktar, yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanların teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak, bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak amacı ile Mütevelli Heyeti Başkanı olarak çalışmalara liderlik etmektedir.

Başarılar

Milli Havacılık rekorlarına imza atan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin güdüm ve kontrol sistemi tasarımı
Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk Milli İHA olma ünvanına sahip Bayraktar Mini İHA’nın tasarımı
Bayraktar TB2 İHA Sistemi ile Milli Füze atışının başarıyla tamamlama
Türkiye’nin ilk döner kanat İHA Sistemi Malazgirt İHA’nın tasarımı…


Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Selçuk Bayraktar
Gerçek adı: Selçuk Bayraktar
Doğum Tarihi: 1979 (40 yaşında)
Eğitim Durumu: Yüksek Lisans
Medeni Hali: Evli (Sümeyye Erdoğan ile)
Meslek: İş Adamı
Doğum yeri: İstanbul Sarıyer
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

382.071 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

326.159 kez okundu

3.

Güncel Öztürk

316.026 kez okundu

4.

Tarık Akan

292.780 kez okundu

5.

Mustafa Miraç Kaya

226.110 kez okundu

6.

Tarkan

223.836 kez okundu

7.

Volkan Demirel

220.467 kez okundu

8.

Emre Mor

194.189 kez okundu

9.

Ersay Üner

189.394 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

180.815 kez okundu