Selahattin Özgündüz

Selahattin Özgündüz Türkiye Caferileri Lideri olarak bilinmektedir. Hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Selahattin Özgündüz Kimdir?

Selahattin Özgündüz Türkiye Caferileri Lideri’dir. Çok küçük yaştan itibaren İslami konular üzerine büyük ilgi duymuş, eğitimine de bu yönde devam etmiştir. Dini eğitim almış, Kuran-ı Kerim’i öğrenmiş ve temel İslami eğitim almak için Iğdır Yaycı Köyü’nde Ahund Emrah’ın yanına gitmiştir.

Yaycı Köyü’nde Farsça öğrenmiş ayrıca yine dönemin büyük alimlerinden Hacı Molla Muhammed’den eğitim almıştır. Ardından İranda da eğitim almıştır ancak oturum izni alamadığı için Irak Necef’ül Eşref kentine taşınmıştır. Sarf ve Nahiv Usûlü’l-fıkh – Felsefe, Tarih, Tefsir ve Kelam konuları üzerinde eğitim almıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 3. bölgeden Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. dönem milletvekili siyasetçi Ali Gündüz kuzenidir.
Selahattin ozgunduz2

Selahattin Özgündüz Nereli?

Selahattin Özgündüz aslen Iğdır’lıdır. Iğdır’ın Tuzluca İlçesi’nde dünyaya gelmiştir.

Genellikle eğitim hayatı süresinde genel dersler dışında, üstad isimlerden ders almıştır. Bu nedenle konular üzerine daha fazla tartışma fırsatı yakalamıştır. Dönemin en büyük fakihi ve taklit mercii olan merhum Ayetullah’ul-Uzma Seyyid Ebulkasım Hoi, Ayetullah Seyyid Ruhullah Humeyni, Ayetullah Seyyid Abdullah Şirazi gibi fakihlerin derslerine katılmış ve ilmi müzakerelerden faydalanmıştır.

İlerleyen süreçte tekrar Türkiye’ye gelerek memleketi Iğdır’da bir çok köy ve ilçe’de görev yapmıştır. Daha sonra, Ağrı Taşlıçay İlçesi, oradandan kendisine gelen davet sonrası, İstanbul Halkalı’ya taşınmıştır. Halkalı’da 1978 senesinde Zeynebiye Hareketini başlatan isim olmuştur.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @selahattinozgunduz ‘dür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz