Selahattin Gürkan

0

Selahattin Gürkan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

1958 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Malatya’da tamamlayan Gürkan, Bolu Eğitim Enstitüsünden 1978 yılında mezun olmuştur. 1994 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi ve 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümünden mezun olmuştur.

Selahattin Gürkan, askerlik görevini yaptıktan sonra 1979-1989 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır. Daha sonrasında ise 1989–1995 yılları arasında Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü görevini icra etmiştir.

1995-2001 yılları arasında MEB İlköğretim Müfettişi, 2001-2003 yılları arasında ise Malatya İŞ- KUR İl Müdürü olarak görev almıştır.

İnönü Üniversitesi, Yerel Yönetimler Bölümünde Misafir Öğretim Üyesi olarak dersler vermiştir. Farklı üniversitelerin düzenlediği Göç, Sosyal Entegrasyon, Turizm gibi konularda panel, konferans gibi farklı akademik toplantılara konuşmacı olarak katılımlar sağlamaktadır.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Bağımsız aday olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını kazanarak başarı elde eden Gürkan, 2008 yılından itibaren İnönü Üniversitesi, Yerel Yönetimler Bölümü Misafir Öğretim Üyeliği yapmıştır.

Selahattin Gürkan siyaset hayatı;

2009 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’ne geçerek 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını ikinci kez kazanmıştır.

2011 Nisan ayından itibaren Tarihi Kentler Birliği, Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı olarak Malatya, Battalgazi Belediye Başkanlığını üçüncü kez kazanarak görevini icra etmeye devam etmiştir.

Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında Yöneticilik, Spor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2010 yılından itibaren Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Selahattin Gürkan, Ulusal ve Uluslararası kurum ve kuruluşlardan taltif edilen çok sayıda ödül ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi “Yılın Belediye Başkanı Ödülü” ve “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” gibi ödüllerinde sahibi olmuştur.

31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti, Malatya Büyükşehir belediye başkan adayı olan Selahattin Gürkan %68.47 oy oranı ile seçilerek Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz