Selahattin Dönmez

Selahattin Dönmez kitapları, katıldığı programlar ve çalışmaları ile sık sık gündeme gelmektedir. Ünlü diyetisyen hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografisi.

1973 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Selahattin Dönmez aslen Hatay İskenderun’ludur. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini İskenderun’da tamamlamıştır. Ardından 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuştur. 1996 senesinde American’s Weight Loss Bakırköy şubesinde şişmanlık tedavisinde diyetisyen olarak çalışmış, bir yıl sonra ise Türkiye Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Deniz Hastanesi bünyesinde Diyetisyen olarak vatani görevini tamamlamıştır.

Askerlik görevinin ardından 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalında Şişmanlık ve metabolik hastalıklarda beslenme üzerine bilim uzmanı olarak görev yapmıştır.


2002’de Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü. Diyetetik Anabilim Dalında Metabolik hastalıklarda beslenme üzerine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile ortak çalışma yaparak yüksek lisans diplomasını almıştır.

Selahattin Dönmez metabolik hastalıklarda beslenme, diyabet ve beslenme durumunun değerlendirilmesi üzerine çalışma ve poster sunumları hazırlamış, besin endüstrisinde sağlıklı ürünlerin oluşumunda ürün danışmanlığı yapmıştır.

Günümüze kadar bir çok dergi ve internet sitesi ile birlikte televizyon programlarında yazılar yazmış ve konuşmalar gerçekleştirmiştir.

Yaşantısını İstanbul’da sürdürmekte ve yine İstanbul’da kendi ismini taşımakta olan ofisi bünyesinde Beslenme ve Diyet danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türkiye Estetisyenler Derneği ve Fenilketonürili Çocukları Tarama ve Koruma Derneği İstanbul Şubesi, Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesidir.

Selahattin Dönmez ‘in eserleri;

Fark Etmeden Diyet’le Kalıcı Kilo Verme
Dönmez Diyeti
Fark Etmeden Diyet
Fark Etmeden Diyet’le – Sorular, Cevaplar, Sağlığı İyileştiren Formüller
Fark Etmeden Diyet’le Yeni Bir Hayat
Mucizesiz Zayıflama – Yazar.

Selahattin Dönmez için diyetin olmazsa olmaz 5 kuralı;

1 – Dengeli ve çeşitli beslenmekten taviz vermeyin.
2 – Sağlıklı, az işlenmiş ve doymamış yağları (özellikle zeytinyağı) tercih edin.
3 – Yiyeceklerinize bol bol sirke ve limon eklemeyi ihmal etmeyin.
4 – Hiçbir öğünü salata ile geçiştirmeyin.
5 – Akşam Yemeğinizi azaltmanızda, günün son yemeğini yatmadan en az 2-3 saat önce tamamlamaya çalışın.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz