Şehsuvar Aktaş

Şehsuvar Aktaş yeni sezonda TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan Halk dizisinde rol alacaktır. Ekran severler tarafından merak edilen oyuncu hakkında kimdir? kaç yaşında? daha önce hangi dizilerde rol aldı gibi sorular merak edilmektedir.

Şehsuvar Aktaş aslen 1964 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Hava Astsubayı, annesi ise memur olarak görev yapmıştır. Çocukluk yılları doğup büyüdüğü Ankara, Yenimahalle’de geçmiştir. Babasının emekliliğinin ardından bir dönem Kanada’ya göç etmişlerdir, ancak 1.5 sene sonra tekrar Ankara’ya dönüş yapmışlardır.


Eğitim hayatı;

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun olan başarılı oyuncu yine aynı üniversitenin aynı bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. Ardından, 1997 senesinde Doktorasını tamamlayan Aktaş, 1989 ve 1991 seneleri arasında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1995 senesine kadar TRT olmak üzere bir çok televizyon ve çeviri işlerinde bulunmuştur. İlk oyunları Lahana Sarma 18 Ekim 2001 tarihinde 7. Uluslararası Eskişehir Festivali kapsamında dünya prömiyerini yaptığı için TiyatroTem’in doğum günü olarak kabul edilmiştir. Yurt dışında da bir çok festivale katılmıştır.

Şehsuvar Aktaş rol aldığı diziler, sinema filmleri;

İlk dizi oyunculuk deneyimini 1988 yılında Kavak Yelleri isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Daha sonra İstasyondaki Pastane, En Son Babalar Duyar, Arapsaçı, Haziran Gecesi, İlk Aşkım, Bıçak Sırtı, hırçın Kız, Benim Annem Bir Melek, Avrupa Avrupa, Kocamın Ailesi ve Halka isimli dizilerde rol almıştır. Günümüzde TRT 1 ekranlarında yayınlanan Halka isimli dizide Vekilharç karakterini canlandırmaktadır.

Rol aldığı sinema filmleri ise, Hiçbiryerde, Yazgı, İnşaat, Bahtı Kara, Tek Notalık Adam (Kısa Film), Eyvah Eyvah, Musa (Kısa Film), İnşaat 2 ve Kot Farkı (Kısa Film).

2000 yılında eşi Ayşe Selen ile birlikte Tiyatrotem’i kurmuştur. 1988 senesinde evlendiği senarist, tiyatrocu, oyuncu yazar Ayşe Selen, 2017 yılının Aralık ayında Akciğer Kanseri nedeni ile hayata gözlerini yummuştur. Eşi ile en son Aşk, ayrılık ve başka şeyler adlı tiyatro oyununu sahneye koymuşlardır. Usta oyuncu cenaze’de taziyeleri kabul etmiş, lanet olsun, oyunumuza o ismi ben koydum, bu başka şeyler ölümmüş, keşke bu ismi koymasaydım, çok üzgünüm demiştir. 29 senelik evlilik hayatında hiç ayrılmadıklarını dile getirmiştir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz