Şebnem Ferah

Şebnem Ferah hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? evli mi? ailesi, özgeçmişi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1972 yılının Nisan ayında Yalova’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Şebnem henüz 2 yaşında iken Makedonya Üsküp’ten Türkiye’ye göç etmiş ve Yalova’ya yerleşmiştir. Bu nedenle Yalova’da doğmuştur. Babasının ismi Ali, annesi İfadet Hanım, ablası ise Aycan Ferah’tır.

Aile her zaman müzik ile iç içedir, o yıllarda evlerinde mandolin ve bağlama bulunmakta, baba piyano çalmakta anne ise Rumeli Türküleri ile onlara eşlik etmektedir.

Şebnem Ferah Hayat Hikayesi;

Günümüz itibariyle Türkiye’nin en ünlü rock bayan sanatçısı olarak adlandırılan Ferah’ın hayat hikayesi ise hiç mutluluklarla dolu değildir. Lise eğitimi döneminde iken Matematik dersinde bir hayli başarılıdır. Lise’den sonra ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü kazanarak ablasıyla birlikte Ankara’ya yerleşir. Okul döneminde sık sık müzik ve sosyal aktivitelerinin içerisinde yer alan Ferah, amatör olarak gruplarda şarkı söyler ve Konservatuvar öğrencisi olan Özlem Tekin ile tanışır. Tekin onu Türkiye’nin ilk kez kadınlardan oluşan Volvox adlı Rock Müzik Grubu’na davet eder ancak bir süre sonra grup üyelerinin İstanbul’da üniversite kazanmaları sebebi ile grup dağılma aşamasına gelmiştir.


O süreçte hayatının kararını veren Şebnem Ferah ODTÜ’den ayrılarak müzik kariyeri için İstanbul’a taşınır. Ekonomist olmak istemeyen sanatçı hayatının en önemli kararını vermesi de hiç kolay olmamıştır.

Bir demo kaydında gitar ve vokal yapar ve TRT Koktely isimli programda demosu yayınlanır. Ne varki sesi Türkiye’nin en büyük sanatçılarından Sezen Aksu fark eder ve kısa sürede Ferah’ı yanına ister.

Artık hayallerini gerçekleştirmek içten bile değildir, o süre içinde acı bir haberle sarsılan Şebnem Ferah ablasının ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir. Apar topar hastaneye gider ablasının başucunda durduğu esnada 5 dakika içerisinde hepimizi etkisi altında bırakan Deli Kızım Uyan isimli şarkıyı yazar. Ablasının hastalığı uzun sürer ve o dönemde ailesi sessizliğe bürünür, 1997’de ablası vefat eder, 30 Haziran 1999 tarihinde ise Artık Kısa Cümleler Kuruyorum adlı melankoli ve hüzünlü albümünün altına imzasını atar.

Ablasının acısının ardından 17 Ağustos 1999’da Yalova depreminde babasını yitirir. Babası ile birlikte doğup büyüdüğü mahalleyi, tanıdıklarını ve bir çok sevdiği komşusunu da yitirmiştir. 2 Temmuz 2011 tarihinde ise annesi İfadet Ferah Yalova’da kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

İlk albümünü 15 Kasım 1996 yılında Kadın adlı solo albüm şeklinde Sezen Aksu ve Onno Tunç destekli olarak Raks müzikten çıkarmıştır.

Şebnem Ferah Albümleri;

Kadın (1996)
Artık Kısa Cümleler Kuruyorum (1999)
Perdeler (2001)
Kelimeler Yetse (2003)
Can Kırıkları (2005)
10 Mart 2007 İstanbul Konseri (2007)
Benim Adım Orman (2009)
Od (2013)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz