Hakkı Saruhan Oluç

Hakkı Saruhan Oluç hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? siyaset hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

14 Ocak 1958 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Anesi Ayşe Hanım, babası ise Mehmet Bey’dir. Almanya Ren Westfalya Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Uzun seneler yayıncılık yapmış, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi ile İktisat Dergisi yayın kurullarında çalışmıştır.

Bir çok gazete bünyesinde ve basın yayın kuruluşlarında editör, köşe yazarı, yayın yönetmeni ve siyasi yorumcu olarak yer almıştır. Özgürlük ve Dayanışma Partisi kurucularından olan Hakkı Saruhan Oluç, uzun seneler Genel Başkan Yardımcılığı yapmış, Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile Yeşiller Sol Gelecek Partisi kurucuları arasında yer almıştır.

2007 ve 2011 seçimlerinde Demokrasi Özgürlük ve Emek Bloku çalışmalarında, ardından Halkların Demokratik Kongresi ve Halkların Demokratik Partisinin kuruluşunda yer alan Hakkı Saruhan Oluç, 2013’ten beri Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği görevini sürdürmüştür. 25. Dönem Antalya Milletvekili seçilen Oluç, günümüzde siyaset hayatını, HDP STK ve Siyasi Partilerle İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve HDP Parti Sözcüsü olarak sürdürmektedir.

Evli olan Hakkı Saruhan Oluç, çok iyi derecede İngilizce ve Almanya bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz