Saliha Erdim

Saliha Erdim hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kitapları, programları gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılında aslen Samsun İli’mizin, Havza İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimini Samsun Vezirköprü’de, Ortaokul tahsilini Çorum Sağlık Okulu’nda, Lise eğitimini ise Zeynep Kamil Sağlık Meslek Lisesi’nde tamamlamıştır.

Hacettepe Yüksek Hemşirelik Okulu’nda Yüksek öğrenimine devam ederken, okul çevrelerinde odaklanan terör olayları sebebi ile eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Ardından Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde okumuş ancak, kıyafet engeli nedeni ile mezun olamamıştır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, eğitim sürecini, çeşitli çevre ve ortamlarda, yaygın eğitim kurumlarında devam ettirmiştir. Kişisel gelişim-yaşam yönetimi, diksiyon ve fonetik. İletişim becerileri ve beden dili, holistik sağlık, eğitimcinin eğitimi, Ya-pa okul öncesi eğitimi, alanlarında kurslara-seminerlere katılıp belgeler almıştır.

Saliha Erdim çalışma hayatı;

1980’li senelerde çalışma hayatında, Ankara Etimesgut Sağlık Grup Başkanlığı’na bağlı Yenikent Sağlık Ocağı’nda 2 sene kadar Halk Sağlığı Hemşireliği yapmıştır. Ardından yine kıyafet nedeni ile istifa etmek zorunda kalmış, akabinde İstanbul’da Fazilet Kız Kur’an Kursları’nda okul hemşiresi olarak görev alarak 3 yıl çalışmıştır.

1983 senesinin sonlarında evlenmiş ve iş hayatına son vermiştir. Evlensede aile, çocuk ve eğitim ile ilgili çalışmaları aralıksız olarak devam etmiştir.

1989 senesinde TEKSEN Limited Şirketi adına başlatılan “Anne Eğitimi Kursları bünyesinde, organizatör ve eğitimci olarak görev almıştır. 1994 ve 1995 arasında ise Ankara’da Umut Radyo’da Çocuk ve Aile Eğitimi üzerine programlar yapmıştır. Öncü Eğitim Kurumları bünyesinde “Aile Okulu” çalışmalarında, organizatör ve eğitimci kadrosu içinde yer almıştır.

Uzun yıllardır çeşitli yaygın eğitim kurumlarında ve çevrelerinde, yurt içi ve yurt dışında, çocuk – aile – eğitim eksenli ders, kurs, konferans, seminer ve sohbet faaliyetlerinde bulunmaktadır. 1997 yılından bu yana eşi Zekeriya Erdim ile birlikte Marmara FM’de “Aile Okulu” programı’nı yapmıştır. 2003 yılının Mayıs ayından, 2006 yılının Temmuz ayına kadar Münferiden “Hanımefendi” isimli haftada 5 gün kuşak programı yapmıştır.

1 sene Seyr Fm de eşi ile beraber Aile Okulu ve Münferiden de 4 sene Hanımefendi isimli programı hazırlayıp sunmuştur.


Ayda bir kez yayınlanan Mektup Dergisinde, 3 sene “Sıradan Konulara Sıradışı Yaklaşımlar” başlığı altında eğitici yazılar ile birlikte, başka dergilerde de yazıları yayınlanmıştır.

Bir süre Yenidünya dergisinde aylık yazılar yazmış, Yenidünya Dergisi’nin ilavesi “Hanımefendi Dergisi” nin editörlüğünü üstlenmiştir. Bir kaç yaygın eğitim kursunda, öğretici olarak görev yapmış ve ders vermiştir.

Hilal Tv ekranlarında bir süre Aile Boyu Aile Okulu adlı programı hazırlayıp sunmuş, tek olarak ise 5 sene haftada 1 “Hanımefendi” isimli programı hazırlayıp sunmuştur. Moral FM de eşi Zekeriya Erdim ile beraber Aile Okulunu sunmuş, TRT Diyanet Tv için Aile Bağları isimli programı hazırlayıp sunmaktadır.

Genç Doku dergisi ile birlikte çıkarılan ve 3 ayda bir yayınlanan Elif Elif dergisinde yazmaktadır. Ayrıca Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimleri’ni bitirmiş, Sosyoloji’ye geçiş yapmış ve Sosyolog olmuştur.

Uluslararası Newport Üniversitesi’nin İstanbul Şubesi’nde Davranış Bilimleri lisans eğitimi almıştır. Yine Davranış Bilimlerinden Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

Saliha Erdim Kitapları;

Sıradan Konulara Sıra Dışı Yaklaşımlar
Hayat Filminden Kurtarıcı Kareler
Sorusu Olmayanın Cevabı Yoktur
Eşimi Anlamak İstiyorum
Kendime Yardım Etmek İstiyorum

İhtisas alanı “aile eğitimi ve danışmanlığı’dır. Günümüzde Yeryüzü Eğitim Danışmanlık Hizmetleri şahıs Şirketi’nde eğitim vermekte, danışmanlık yapmaktadır. Zekeriye Erdim ile evli ve 6 çocuğu vardır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz