Salih Mirzabeyoğlu

1950 doğumlu yazar Salih Mirzabeyoğlu Eskişehir Fatih İlköğretim Okulu ve Mehmetçik Ortaokulu ardından Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur.

Erzincan’da dünyaya gelen Salih Mirzabeyoğlu aslen Bitlis’lidir, baba tarafı Mirzabeyler Aşiretine mensup, soyu Halid bin Velid’e uzanmaktadır. Anne tarafından ise aslen Bursa’lıdır.

Henüz 15 yaşında iken usta şair, yazar Necip Fazıl Kısakürek sayesinde Nakşibendi tarikatı ile tanışmıştır. Hukuk Fakültesini kazanmış ancak eğitimini yarıda bırakmıştır.

1970’li senelerde tanınan Salih Mirzabeyoğlu o dönemlerde İslami Gençlik hareketi olan Akıncıların kurucusu olarak hizmet etmiştir. Çok genç olmasına rağmen o dönemde sözü dinlenen, konferanslara katılan ve islami hareketlerde öncülük eden bir isim olmuştur.

Necip Fazıl Kısakürek Salih Mirzabeyoğlu’nun kaleminden etkilenmiş ve benim 40 senedir aradığım ses buydu diye o dönemde açıklama yapmıştır. Gerçek ismi Salih İzzet Erdiş’tir, 1975 senesinde Gölge isimli dergiyi çıkartmış ve Mirzabeyoğlu soyadını kullanmıştır.

28 Şubat döneminin sonrasında, çocuğunu okula götürürken 1998 senesinde İBDA-C örgütüne liderlik ettiği gerekçesi ile gözaltına alınmış, 2001 senesinde idam ile yargılanmış, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. 23 Temmuz 2014 tarihinde ise tahliye olmuştur.

Bugüne kadar bir çok kitaba imzasını atmıştır. 2018 yılında beyin kanaması geçirdiği açıklanan Mirzabeyoğlu’nun Yalova Devlet Hastanesinde ameliyat edildiği ve yoğun bakıma alındığı belirtilmiş, 07 Mayıs 2018 tarihinde 68 yaşında, yaşamını yitirdiği açıklanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz