Şahin Alpay

0

Şahin Alpay, Türk yazar, siyaset bilimci.

Eski Zaman Gazetesi yöneticilerinden olan Şahin Alpay 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Sabiha Hanım, babası ise Ahmet Alpay’dır. Baba tarafından aslen Balıkesir Ayvalık’lıdır. 1923 senesinde Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan nüfus mübadelesi anlaşması ile Serez ve Midilli’den Türkiye’ye göç etmişlerdir.

Nişantaşı Nilüfer Hatun İlköğretimi, Robert Koleji, bir sene Amerika’da AFS bursu ile okumuş, AÜ SBF’de Lisans eğitimini tamamlamıştır. İsveç’te Stockholm Üniversitesi Doktora yapan Alpay, mesleki hayatına 1982 yılında Cumhuriyet Gazetesi ile adım atmış ardından Sabah, Milliyet gazetelerinde editör ve yazarlık yapmıştır.

TÜSES Genel Sekreterliği, CNN Türk ekranlarında Entellektüel Bakış program yönetimi, Bahçeşehir Üniversitesi’nde dersler vermiş, Zaman gazetesinde köşe yazarlığı ve en Mehtap Tv ekranlarında Akıl Defteri isimli programı sunmuştur.

Türkiye’nin Tanıkları: Dışarıdan Bakanlar, Türkiye’nin Tanıkları: İçeriden Bakanlar ve 2020 Yılında Türkiye adlı üç kitabı vardır. İyi derece İsveççe ve İngilizce bilen Şahin Alpay evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz