Şahin Aliyev

0

Şahin Aliyev hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Aslen nereli? Eğitimi, kariyeri, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1995 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Şahin Aliyev Azerbaycan Bakü doğumludur.

5 senedir Türkiye’de ikamet etmekte olan Aliyev bugüne kadar mesleği olarak yazılım ve bilişim üzerine dünyanın 3 ülkesinde büyük çaplı projeleri üstlenmiştir. Eğitimini Bakü’de tamamlayan Aliyev, mesleki görevi üzerine Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ üst askeri bölgesinde Hava Savunma Füze Roket sistemleri üzerine, çok önemli operasyonları yürütmüştür. Askerlik süreci boyunca Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından Savaş ve normal zamanda askeri görevlerde üstün başarı ve hizmet etme onur belgesi ile taltif edilmiştir.

Aliyev’in boyu 1.73, kilosu 72, burcu ise akrep’tir.

Azerbaycan’da düzenlenen uluslararası 2012 Bakü Eurovision şarkı organizasyonunda gönüllü olarak iştirak etmiştir. Bakü 2015 Avrupa oyunları komitesinin gönüllüsü ve 2016 Formula 1 Azerbaıjan Grand Prıx’inde Begog Vize Departmanı ve organizasyon ekibinin takım lideri olmuştur. Şahin Aliyev 2016 yılında kendini geliştirmek için Türkiye’ye gelmiştir. Anadolu Üniversitesinde lisans eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra İstanbul’da ve Türkiye’nin bir çok bölgelerinde düzenlenen önemli bilişim projelerinde iştirak etmiştir. 2016 yılında Ankara Uzmanlar Federasyonu’nda ve söz konusu federasyonunun bünyesinde bulunan 5 derneğin Bilişim departmanlarının yöneticisi görevini üstlenmiştir. 2017 senesinde İstanbul Apple Türkiye’nin Yazılım geliştiricileri içinde yer alarak ilk başarısına imza atmıştır. 2018 senesinde Logo Siber Güvenlik Yazılım Projesinin yazılım kadrosunda iştirak etmiştir. 2019 senesinde Türkiye’de ilk Siber Analiz Merkezi bazında Meder Bilişim, Yazılım ve Danışmanlık Hizmetlerini A.Ş firmasını kurmuştur.

Meder Bilişim Hizmetleri A.Ş 2020 senesinde İstanbul 2020 Güvenlik projesinde ilk genç mikro siber analiz girişimci firması olarak katılım sağlamış ve firma olarak ilk başarısına imza atmıştır.

İlginizi Çekebilir :   Fazıl Say

Şahin Aliyev 27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan ve Azerbaycan’ın zaferi ile sonuçlanan savaş nedeni ile geri dönmüştür. Azerbaycan’da bilişim alanında bir takım projeleri koordine etmiş ve söz konusu alanda faaliyet gösteren kurumlarda farklı görevleri üstlenmiştir. Ülkedeki gelişmekte olan bilişim ve siber güvenlik alt yapısını daha da ileri seviyeye taşıyabilmek için söz konusu alana ilgi duyan gençleri bir çatı altına toplayarak gençlere ücretsiz eğitim ve onların kendilerini geliştirmelerine koşul sağlamak için faaliyet yürüten KTLab Siber Güvenlik Labaratuvarı’nı oluşturmuştur. Şu anda KTLab platformunun proje yöneticisidir.

Rusça, Kırkızca, İngilizce, Azerbaycanca biliyor, Evlidir.

Makaleler

PUBLİKA.AZ : https://publika.az/projects/xususi/351147.html
ARB 24: https://www.youtube.com/watch?v=69umAJximWc&t=1s
DOSYE.ORG: https://www.dosye.org/hərbi-informasiya-təhlukəsizliyi-və-vpn-nədir-sahin-aliyev/
İCTİMAİNEZARET.İNFO: https://ictimainezaret.info/2020/10/28/sahin-aliyev/

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz