Sadullah Ergin

Sadullah Ergin Cumhuriyet Halk Partisi Ankara 1. Bölge Adayı. Hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca eğitimi, çalışmaları, kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Sadullah Ergin Kimdir?

Sadullah Ergin eski Adalet Bakanı, Avukat, Siyasetçi, CHP Ankara 1. Bölge Adayı. Demokrasi ve Atılım Partisi Teşkilat İşleri Başkanı. 2011 – 2013 ve 2009 – 2011 Adalet Bakanı olarak görev yapmıştır. Annesi Hatice Hanım, babası ise Mehmet Bey’dir.

Sadullah Ergin Nereli?

Sadullah Ergin Hatay’lıdır. Hangi köylü olduğu da merak konusu olan Ergin, aslen baba tarafından merkez Antakya ilçesi nüfusuna kayıtlıdır.

İlkokul ve Ortaokul tahsilini doğup büyüdüğü memleketi Antakya’da tamamlamıştır.
sadullah ergin1 jpg

Sadullah Ergin Eğitim Hayatı:

1 sene Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde okumuştur. 1983 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiş ve 1987 senesinde mezun olmuştur.

Vatani görevi sonrasında, 5 sene Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurum avukatı olarak çalışmıştır. 1995 senesinde istifa etmiş ve serbest avukat olarak çalışmalarını sürdürmüş, günümüze kadar farklı dernek ve cemiyetler bünyesinde yönetici olarak çalışmıştır.

Sadullah Ergin Siyaset Hayatı:

Sadullah Ergin Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde Hatay İl Başkanı olarak görev yapmıştır.

1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi Antakya Belediyesi Başkan Adayı olarak seçimlere girmiştir. (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Kurucu İl Başkanı olmuştur.

3 Kasım 2002 tarihinde 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde 1. sıradan Hatay milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.

3 dönem AK Parti, Grup Başkanvekili olarak görev yapmıştır. 60. Cumhuriyet Hükûmeti’nde Adalet Bakanlığı görevini üstlenmiş, 61. Cumhuriyet Hükûmeti’nde tekrar Adalet Bakanlığı görevini yerine getirmiştir.

25 Aralık 2013 tarihinde 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı nedeni ile Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmıştır. 2015 haziran ayında 3 dönem milletvekilliğini tamamlamış ve sonrasında gerçekleşen hiçbir seçimde aday olmamıştır.

Sadullah Ergin evli ve 4 çocuk babasıdır.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrılan Ergin, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan (DEVA) Demokrasi ve Atılım Partisi kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

2023 yılında DEVA Partili Ergin’in CHP listelerinden milletvekili adayı olması, CHP’nin belli bir kesimini kızdırmıştır. Geçmiş yıllarda Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile kişisel tartışmalara girdiği için eleştirilen Ergin’in CHP listelrinden aday olması, Yılmaz Özdil, Uğur Dündar, Şaban Sevinç ve Mustafa Balbay gibi isimlerin tepkisini çekmiştir.

Sadullah Ergin deprem felaketinde tam 16 yakınını kaybetmiştir. Hatay Antakya’da iki kardeşi aileleri ile birlikte enkaz altında kalarak yaşamını yitirmiştir.

Resmi twitter hesabı @erginsadullah ‘dır.
sadullah ergin2 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz