Sabih Kanadoğlu

blank

Sabih Kanadoğlu Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı’dır. Peki kaç yaşında? eğitimi, merak edilen kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1938 yılının Mayıs ayında aslen İzmir, Menemen’de dünyaya gelmiştir. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Vatani görevini Çubuk’ta yedek subay piyade asteğmen ve teğmen olarak tamamlamıştır. Mesleki hayatına Burhaniye Hakim adayı olarak başlamıştır. Daha sonra sırası ile Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu görevlerinde bulunmuştur.

Sabih Kanadoğlu’nun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku isimli eseri ile birlikte çeşitli yerlerde yayınlanan makaleleri bulunmaktadır.

1984 senesinde Yargıtay üyeliğine seçilmiş, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 1994 ve 1998 yıllarında 2 kez Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Buradaki görevinde iken 19 Aralık 2000 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilen isim olmuştur. 20 Mayıs 2003 tarihinde ise yaş haddinden emekli olmuştur.

22 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu başkanlığı’na seçilen Sabih Kanadoğlu Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısıdır. Evli ve 5 çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz