Saadet Yüksel

Saadet Yüksel hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1983 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Saadet Yüksel baba tarafından aslen Mardin‘lidir. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Ardından Yüksek lisansını Avrupa Birliği hukukunda yapmış, 2. Yüksek Lisansını ise Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden almıştır. Doktorasını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamış, Doktoradan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde Yard. Doç., sonra da Doçent olmuştur.

Babası Mardin’de adaletin babası olarak tanınmakta, abisi ise Harvard ve Stanford’dan mezun bir hukuk profesörü ve siyasetçi’dir.

Hukukçu olmasındaki en büyük etken rahmetli babası Mehmet Edip Yüksel’dir. Bir diğeri ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde en genç milletvekillerinden birisi olarak görev yapan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uluslararası hukukçu abisi Prof. Dr. Cüneyt Yüksel’dir. Babası TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibi bir isimdir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Hamad Bin Khalifa üniversitesinde ise bir süre misafir öğretim üyesi olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Harvard’da, Georgetown’da, Northwestern Üniversitesi işbirliği ile Katar’da, New York Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi’ndeki Erasmus öğrencilerine ise anayasa hukuku dersleri vermektedir. Amerikan anayasasındaki liberalizm felsefesini en iyi anlatan isimlerin başında yer almaktadır.

Hukuk Alanında, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü almıştır.

Hukuk alanında yetkin bir isim olan Doç. Dr. Saadet Yüksel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) hakimliğine seçilen en genç Yargıç’tır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde 9 sene görev yapacağı belirtilen Yüksel’in buraya seçilmesinde toplam 111 oy verilmiştir.

Araştırma Alanları

Anayasa Hukuku ve İnsan Hakları, Constitutional Law, Constitutional Design, Comparative Law, Comparative Constitutional Law, Turkish Constitutional Law

Kitapları;

Anayasa Yargısında İbadet Özgürlüğü
Avrupa Birliği’nde İşçilerin Serbest Dolaşımı ve Türk İşçilerinin Statüsü
Özel Yaşamın Bir Parçası Olarak Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Gizliliğine Önleyici Denetimle Müdahale.

Anayasa Yargısında İbadet Özgürlüğü kitabının da yazarı’dır, akademik, hukuk ve hukuk dersleri türlerinde eserleri kaleme almıştır.

Günümüzde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yemin ederek görevine başlamıştır. Avrupa Konseyi Parlamenterler meclisi tarafından seçilen Yüksel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin en genç üyesi olmaktan gurur duyduğunu belirtmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz