Rüştü Asyalı

Usta oyuncu Rüştü Asyalı özellikle Keloğlan tiplemesi ile rol aldığı sinema filmleriyle sinema severlerin gönlünde taht kurmuştur. 1947 yılında dünyaya gelen Rüştü Asyalı aslen Elazığ Ağın İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

Lise döneminde Ankara Halkevleri Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen tiyatro kurslarına katılmış ve tiyatro hayatına adım atmıştır. Ardından 1963 senesinde Çocuk Saati ekibinde yer almıştır.

1970 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Ankara Radyosu Çocuk Saati’nde Keloğlan oyunlarını canlandırmaya başlamış, kısa sürede ciddi bir kitleye ulaşmış ve film yapımcıların teklifleri ile sinemaya adım atmıştır. 1971 yılından 1975 yılına kadar toplam 4 kez Keloğlan filmleri çekilmiştir.

Geçmiş yıllarda Devlet Sanatçıları Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu Üyeliği, Vakıf başkanlığı, Sanatçılar derneği genel başkanlığı, sanat kurumu yönetim kurulu üyeliği ve Seslendirme sanatçıları birliği genel başkanlığı gibi bir çok görevi üstlenmiştir.

Rüştü Asyalı keloğlan

2012 yılında emekli olan Rüştü Asyalı günümüzde aktif olarak Başkent İletişim Bilimleri Akademisi bünyesinde, sunuculuk, spikerlik, seslendirme, diksiyon ve oyunculuk dersleri vererek sanat dünyasındaki hizmetlerini sürdürmektedir.

Bugüne kadar bir çok tiyatro oyununda sahne almış, rol aldığı bazı sinema filmleri ise, Keloğlan Aramızda, Keloğlan, Keloğlanla Can Kız, İki Öküz, Sefer Seferde, Keloğlan İz Peşide, Yaman Delikanlı, Ben Bir Garip Keloğlanım, Dangalak, Ben Bir İnsan, Havada Bulut, Kod Adı Savcı Doğan, Kod Adı Kaos…

Ayrıca Eski Devlet Tiyatroları Başrejisörü, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi Öğretim Üyesi ve Hacettepe Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi’dir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz