Russell Crowe

Russell Crowe Türkiye’de özellikle ekran severler tarafından gladyatör filminin başrol oyuncusu olarak tanınmaktadır. Gladyatör sinema filminde Maximus karakterini canlandırmıştır.

1964 yılında Yeni Zelanda Wellington’da dünyaya gelen ünlü aktör yaşantısının büyük bir bölümünü Avustralya’da sürdürmüş, bu nedenle kendisini aslen Avustralyalı olarak tanımlamaktadır. Burcu Koç’tur.

Oyuncu kimliğinin yanı sıra müzisyen ve film yapımcısı kimliği ilede tanınmaktadır. 15 yıldır evli olduğu eşi Danielle Spencer ile uzun süre ayrı yaşamış ve boşanmaya karar vererek 2018 yılında boşandığını açıklamıştır. Russell Crowe’un biten evliliğinden Tennyson Spencer ve Charles Spencer isimlerinde iki oğlu vardır.

Oscar sahibi olan oyuncu Akıl Oyunları ve Gladyatör gibi sinema filmleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Gitar çalan ve aynı zamanda vokal yapan sanatçı’nın kökeni Norveç, İskoçya ve Galler’e kadar uzanmaktadır.

Ailesi Crowe 4 yaşında iken Avustralya’ya taşınmış ve film setlerinde yemek tedarikçisi olarak çalışmaya başlamışlardır. 5 yaşında iken ise Spyforce dizisinde bir sahnede Jack Thopson ile rol alma fırsatı yakalamış ve beş yaşında oyunculuk ile tanışmıştır. 14 yaşında geldiğinde ailesi ile tekrar Yeni Zelanda’ya dönmüş ve Auckland Grammel Scool’da eğitim hayatını sürdürmüş ancak ailesinin maddi desteği ihtiyacı olması nedeni ile okulu yarıda bırakmıştır.
general maximus gladiator maximus gladyatör maximus kimdir
1980’li senelerde rock grubu Russ Le Roq’da görev almış ve I wanna be like Marlon Branda isimli bir şarkıyı müzik piyasasına sürmüştür. 21 yaşında tek başına Avustralya’ya dönen Russell Crowe bir tiyatro okuluna kayıt olmak istesede hayalini gerçekleştirememiş ve sokak çalgıcısı olarak geçimini sağlamaya çalışmıştır.

Bu dönemde şans kapıyı çalmış ve Neighbours adlı bir dizide oyunculuk şansı yakalamış ve profesyonel olarak ilk oyunculuk deneyimini bu dizide gerçekleştirmiştir.

Toplam 3 kez Oscar adaylığını kazanmıştır.

Russell Crowe oynadığı diziler, sinema filmleri;

Blood Oath, Kanıt, Gözü Kara, The Efficiency Expert, Bir An İçin, The Sum Of Us, Dönüş Yok, Hızlı ve Ölü, Sanal Gerçek, Sihirli İksirin Peşinde, Los Angeles Sırları, The 70th Annual Academy Awards, Köstebek, Mystery, Alaska, The Directors, Gladyatör, Yaşam Kanıtı, Akıl Oyunları, Dünyanın Uzak Ucu, Cinderella Man, Made in Hollywood, İyi Bir Yıl, 3:10 Numara, Amerikan Gangsteri, Bra Boys, Yalanlar Üstüne, Devlet Oyunları, Şefkat, Kaçış Planı, Robin Hood, Man Of Steel, The Man with the Iron Fists, Bitik Şehir, Sefiller, Zafere Hücum, Nuh: Büyük Tufan, Son Umut, Babalar ve Kızları, İyi Adamlar, Mumya, Boy Erased, Bride of Frankestein gibi sinema ve dizilerde rol almıştır.

Ayrıca Robin Hood ile Babalar ve Kızları sinema filmlerinin yapımcılığını, Son Umut sinema filminin ise yönetmenliğini üstlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz